Celostátní závody v Jeseníkách

Náročný víkend prožili orientační běžci z celé České republiky, když v sobotu dopoledne absolvovali městský sprint a v sobotu odpoledne a v neděli dopoledne je čekaly štafety v náročných horských terénech v severozápadní části Jeseníků. A to ještě někteří zvládli odběhnout v pátek odpoledne atletický test na 3000m.

NOMINAČNÍ TEST NA DRÁZE

V páteční podvečer se sešli nejlepší dorostenci a junioři v Šumperku na atletickém stadionu a snažili se o zaběhnutí co nejlepších časů v běhu na 3000m. Časy z tohoto testu jsou přepočteny na body a započítávají se do nominačního žebříčku na Mistrovství Evropy dorostu (MED) - nominační kritéria, resp. na Mistrovství světa juniorů (JMS) - nominační kritéria. Velké vedro ztížilo snahu dorostenců i juniorů, přesto nejlepší časy v jednotlivých kategoriích jsou výborné. Výsledky jsou ke zhlédnutí zde. Z choceňských orientačních běžců se dráhového testu zúčastnili dva dorostenci a jeden junior. Tomáš Křivda zaběhl dobře, i když jeho ambice byly ještě o trochu vyšší. Za čas 9:30 si do nominačního žebříčku odnáší 5 bodů na nominaci na MED, 3 body do nominace na JMS. Ostatní na body nedosáhli. Láďa Semrád zaběhl trojku za 9:59, Michal Švadlena 11:19.

SPRINT V JAVORNÍKU

V sobotu dopoledne pokračoval boj o nominační body na obě mistrovství závodem ve sprintu. V Javorníku, městečku v severozápadním cípu Jeseníků, se běžel další díl celostátních závodů. Moc hezké tratě zavedly závodníky do městské části Javorníka, podzámčí a zámeckého parku. V hlavních kategoriích vyhráli Vojtěch Král ze Šumperka a Denisa Kosová z Hradce Králové. Vynikajícího výsledku v tomto závodě dosáhla mezi staršími dorostenkami choceňská Jana Semrádová, když zvládla perfektně celý závod a ve velké konkurenci doběhla druhá. Jedinou její přemožitelkou byla Tereza Jánošíková, která ve sprintech patří k české špičce již i mezi ženami. Jana  si díky sprintu připisuje prvních 5 bodů do nominačního žebříčku na MED a budeme ji držet palce v dalších dvou lesních závodech i v dráhovém testu, který se běží za 14 dní. Druhé místo ve starších dorostencích vybojoval i Tomáš Křivda, který nestačil pouze na Slováka Jakuba Dekréta a zaostal za ním 3 vteřiny. Porazil ale většinu juniorů, kteří běželi na stejné trati a zasloužil si 5 bodů do nominace na JMS a 6 bodů do nominace na MED. Dobře běžel i Láďa Semrád v juniorech (10. místo) a Michal Švadlena v mladších dorostencích (11. místo). Výsledky sprintu zde. Nominační žebříček zde

Fotky

H18 3H18 4H18 6H18 7H18 12

ČESKÝ POHÁR ŠTAFET

Na sobotní odpoledne se všichni závodníci přesunuli ještě více na sever, téměř na hranici s Polskem, do Bílé Vody. Zde se konaly závody Českého poháru štafet. Choceň postavila čtyři štafety. Dvě v dorostu - chlapci a dívky a dvě v mužích. Choceňské dorostenky začaly velmi dobře. Jana Semrádová přiběhla z prvního úseku na 5. místě. Obě další dorostenky Káťa Chaloupková a Štěpánka Shánělová zaběhly časy, které patřily do druhé desítky startovního pole a celkově skončila štafeta na pěkném 13. místě. Zcela jinak se vyvíjela štafeta dorostenců. Po prvním úseku hostující Jonáš Koditek z Ústí nad Orlicí ztrácel na vítěze 8 minut a doběhl na 26. místě. Michal Švadlena vytáhl na druhém úseku štafetu na 14. místo a předával Tomáši Křivdovi. Ten po výborném výkonu posunul tým na konečné 6. místo. První mužská štafeta ve složení Martin Křivda, Láďa Semrád a Vojta Grundman skončila po vyrovnaných výkonech mezi muži na solidním 18. místě. Druhému týmu se tolik nedařilo a dokončili na 44. místě. Výsledky jsou zde.

Štafetové závody pokračovaly na stejném místě i v neděli. Závodníky čekaly opět velmi náročné tratě. V kategorii dorostenek si děvčata prohodila svoje úseky. A i přes nepříliš povedený začátek se díky dobrým výkonům Káti a Jany podařilo štafetu posunout na konečné 12. místo. Dorostencům se tentokrát nedařilo a muži postavili na neděli pouze jeden tým. První dva úseky byly co se týká obsazení stejné jako v sobotu, na třetí úsek se z druhé sobotní štafety přesunul Ondra Pešek. Po rozpačitém začátku se mužům podařilo zaběhnout opět do druhé desítky celkového pořadí. Výsledky závodu jsou zde.