WMOC 2012 - veteránské mistrovství světa

Mistrovství světa veteránů v orientačním běhu zavítalo letos ve dnech 30. 6. - 7. 7. do severoněmeckého pohoří Harz s centrem v lázních Bad Harzburg. Mistrovství se zúčastnilo rekordních 4.400 účastníků ze 43 států všech kontinentů. Největší výpravy přijely tradičně ze Skandinávských zemí. Z České republiky to pak bylo 207 veteránů, když choceňský oddíl zastupovali v nejmladších veteránech (M35) Pavel Švadlena a v nejpočetněji obsazené kategorii nad 65 let (445 závodníků) Jirka Švadlena.

Mistrovství začalo sprintovým závodem. Kvalifikační závod se běžel v lázeňské části Bad Hazburgu (parky, lázeňské domy a pěší zóna). Pavel si 9. místem ve své kvalifikační skupině s přehledem zajistil postup do finále A, ale Jirkovi po zbytečné chybě postup těsně unikl. Finálový závod pak byl připraven následující den v nedalekém Goslaru, v uličkách historické části města s cílem u Císařského paláce. Pavel zaběhl opět dobře a obsadil 18. místo. Jirka pak skončil v B finále 15., což znamenalo celkové 98. místo v kategorii M65.
Po dni odpočinku věnovaném modelovému běhu na klasickou trať a výletu do města Wernigerode pokračovalo mistrovství dvěma kvalifikacemi na klasické trati. První v Drei Annen Hohe na fyzicky a mapově náročné trati v lese s kameny a skálami si po bezchybném výkonu doběhl Jirka ve své skupině pro druhé místo a Pavel byl 9. Druhý závod v Clausthal-Zellerfeldu byl spíše běžecký v dost nezajímavém prostoru plném kopřiv a malin. Pavel v součtu obou kvalifikací postoupil bez problémů do finále A, což se nakonec podařilo i Jirkovi, přestože se mu druhá kvalifikace vůbec nepovedla.
Po dalším dni odpočinku věnovaném výletu na nejvyšší vrchol Harzského pohoří - Brocken 1146 m.n.m. vyvrcholilo mistrovství finálovým závodem na klasice, situovaném u velkéhu lomu nedaleko Bad Harzburgu. Připraven byl kopcovitý terén opět s kameny a skálami. Pavel si doběhl pro velmi pěkné 22.místo a Jirka pro výborné 31.místo mezi 445 účastníky kategorie M65.
Ve veřejném čtyřetapovém závodě si pak Michal Švadlena zajistil vyrovnanými výkony druhé místo v ml.žácích. Večer pak bylo mistrovství slavnostně zakončeno vyhlášením výsledků, koncertem, závěrečným ohňostrojem a předáním vlajky IOF pořadateli příštího šampionátu v roce 2013 - Itálii.