Boj o cenné kovy na Juniorském evropském poháru

Aktualizováno 6. 10. 2017

Minulý týden byla vydána nominace na letošní Juniorský evropský pohár (JEC), který se každoročně koná v tento podzimní čas. Na nominační listině nechyběl ani choceňský běžec Tomáš Křivda, který tak v rakouském Fürstenfeldu, letos již po několikáté, oblékl reprezentační dres a hájil tak barvy České republiky. Junioři a dorostenci mají na programu v pátek štafety, v sobotu klasickou trať a v neděli sprint.

 

Štafety

Tomáš byl nominován do českého áčka, na základě stabilních, velmi dobrých výkonů po celou sezónu. Tato štafeta tedy byla ve stejném složení jako v červenci na JWOC ve finském Tampere. V lese pořadatelé slibovali velké množství rýh, cest a terén s dobrou průběžností.

A co na to Češi? Trojka ve složení Vojtěch Sýkora, Tomáš Křivda a Daniel Vandas si vedla opravdu skvěle. Už od samého začátku se štafeta pohybovala na předních příčkách. A tak díky vyrovnaným výkonům to pro české barvy cinklo zlatě ihned v úvodním závodě.

Po prvním úseku ztráceli na první norskou štafetu téměř 50 sekund, Tomáš však v první části svého úseku zabojoval a na prvním mezičasu již vedl. Po menší chybce ho doběhl Isac von Krusenstiern (SWE) a v cíli předával druhý se ztrátou 3 sekundy na prvního Švéda. Daniel Vandas na posledním úseku využil chyby Švéda v závěrečném pytlíku a s přehledem doběhl české štafetě pro zlatou placku. 

Tato trojka ukázala dnes všem svá záda ...

jec austria 2017 foto: Barbora Vyhnálková

Rozhovor s Tomášem Křivdou po doběhu

Do Rakouska jsi s Českou juniorskou reprezentací přijel už ve čtvrtek a ihned absolvoval trénink v tamních terénech. Byl to terén na který jsi byl připravený nebo tě v něčem překvapil?

Přijeli jsme sice už ve čtvrtek, ale určitě by to za ideálních podmínek chtělo přijet dřív. Každopádně z tréninkového prostoru jsem tušil, že by mi to mohlo sedět.

První závodní disciplínou byly štafety, byl jsi nominován do české jedničky na druhý úsek, ve stejném složení jako tomu bylo na JWOC. Jaké jste měli cíle s trenérem pro tento závod?

Byl jsem hodně rád, že mě dal Koš druhou šanci si napravit reputaci z JWOCu. Cíle jsme si nedávali. Prostě jen odběhnout čistý závod a držet to v čelním balíku.

Vybíhal jsi na svůj úsek ze čtvrtého místa se ztrátou 48 sekund, na prvním rádiu jsi již však vedl. Jak se ti to povedlo?

Vlastně ani nevím, na mapáč to bylo skoro 500m a já startoval těsně za Joye Hadornem takže jsem se za ním vyvezl a až nečekaně se dostal před něj. Hned na jedničku jsem ale drobně nechal a dojel mě tam balík. Potom jsem se s Isacem vyvezl opět mimo balík a spolu pokračovali dál osamoceni. Myslel jsem, že jsme šli na 2-3 pozici. To jsem však nevěděl, že Joye na jedničku nechal mnohem více.

V cíli jsi skončil druhý se ztrátou 3 sekundy na Isaca von Krusenstierna (SWE). Využil jsi situace, že tě doběhl a spolupracoval s ním poslední fázi úseku nebo byly farsty odlišné?

Jak jsem už napsal, tak my jsme šli spolu už od jedničky. Občas tam přišly nějaký farsty, tak se to muselo hlídat. Každopádně je vidět že tady nejsou seveřani tak suverénní jak u nich na severu. Mapově jsem na tom byl oproti němu určitě líp a fyzicky jsme si to tahali tak půl na půl.

Daniel Vandas, kterému jsi předával, zaběhl svůj úsek v podobném čase jako ty a v poslední časti závodu se dokázal dostat na čelo a doběhnout do cíle s více jak půlminutovým náskokem ... Co se tam přihodilo?

Bylo to hodně komický, z rádia jsme věděli, že to Bandaska už na Simona nestáhne. Na divácké podle očekávání byl Švéd cca o 15s před Danem a vše se zdálo být jasné. Protože "pytlík" měl na délku asi 1'30" a celé to bylo v parku a o kontrolách jsme dopředu věděli. Švéd ale i přes to všechno dokázal na jediné farstované kontrole nechat 1min a my jsme tak mohli slavit.

Gratuluji ke zlaté medaili a děkuji za rozhovor.

Pro K.O.B. Choceň Martin Křivda 

Zítra je na programu klasická trať se startem v 10:00.

Klasická trať

V sobotu v 10 hodin dopoledne pokračoval program Juniorského evropského poháru klasickou tratí. Tentokrát se běhalo v lese čtyři kilometry vzdáleného od Fürstenfeldu u osady Speltenbach. Terén opět podobný štafetám. Detailní část s hlubokými rýhami, ale i velmi rychlé, rovinaté pasáže s mnoha cestami. Byla to tedy palba. Tomáš útočil na první desítku, ovšem nevyvaroval se dvou chybek, které ho odsunuly na 19. místo se ztrátou 8:21 na bezchybného Joey Hadorna. Tomáš však ukázal, že kvality tam jsou a může se porovnávat se světovou špičkou, má tak dobře nakročeno na příští sezónu, kdy věkem již bude patřit do juniorské kategorie.

Sprint

Poslední disciplínou byl městský sprint, který se konal v samém historickém centru Fürstenfeldu. Prostor závodu, tedy byla historická rovná část města, ale konec závodu byl situován do svažitého parku. Celkově na borce čekala trať o délce 3,8 km s převýšením 105m a 18 kontrolami. Závod startoval již v 8:15. V tuto dobu museli být všichni závodní v karantéře, aby nemohli sledovat průběh závodu. Tomáš přidal opět další výborný inviduální výsledek a uzavřel TOP10 se ztrátou 1:18 na opravdu skvělého Joey Hadorna ze Švýcarska, který zde předváděl výborné výkony a ukázal, že se určitě bude prát o medaile z JWOC 2018, které se bude konat v Maďarsku.

Rozhovor s Tomášem Křivdou po ukončení tohoto poháru

Do individuálních závodů tě trenér nominoval do juniorské kategorie byť jsi věkem ještě dorostenec. Byl jsi s tímto rozhodnutí spokojený?

Určitě jsem si nestěžoval. Na JECu stejnak o moc nejde a tak radši upřednostňuji sbírání zkušeností s těmi nejlepšími.

Parametry klasické trati slibovaly necelých 11km a 250m převýšení? Pořadatel informoval, že terén bude rozmanitý od velmi rychlých pasáží po detailní hluboké rýhy a pomalejší hustníky. Bylo tomu tak?

Klasika byla hodně letecká. Sice se tam našlo dost kontrol, kterých se muselo hodně hlídat, ale čisté tempo vítěze pod 4:15/km mluví za své.

Na klasice jsi bral 19. místo, byly nějaké chybky, kterých lituješ nebo jsi navíc neměl?

Myslím, že to byl slušný výkon. Bohužel jsem tam nechal dvakrát přibližně po jedné minutě a to mě odsunulo z TOP10. Ale i přes ně jsem s dvacítkou na longu spokojen.

Sprint startoval již od 8:15, nebylo to nezvykle brzo?

Jo bylo. Hodně jsem se toho bál, hlavně kvůli jídlu. Jedl jsem asi 2,5h před startem což je dost málo. Takže jsem si dal mnohem delší rozklus asi 40min a na sprintu bylo vše ok.

Odehrávalo se jádro závodu spíše v rovinatém prostoru historického centra města, tak jak pořadatel avizoval?

Město samotné bylo dost rovinaté, každopádně asi v polovině trati tam byl takový kopcovitý parčík, kde se vertikálně dost nastoupalo a hlavně pak v závěru, kde to dalo fakt zabrat.

Přichystal si na Vás stavitel trati nějaké záludnosti nebo to byl letecký sprint?

Mně se ten sprint líbil. Ačkoliv tam bylo pár postupů, které za nic moc nestály, tak se na trati naskytlo také spoustu, velice záludných postupů, které byly velice zajímavé.

Vypadá to, že jsi se vešel do Top10, kterou uzavíráš společně s Pascalem Buchsem ze Švýcarska, jsi s tímto místem spokojený?

Jo jsem. Desítka v téhle konkurenci je slušná. Ta ztráta je trochu větší, ale aspoň tam je motivace do toho přes zimu pořádně kopnout a třeba budu moci zopakovat TOP10 i na světovém šampionátu za rok v Maďarsku.

Jak hodnotíš celkově tvoje úspěchy na tomto poháru v porovnání třeba například s úspěchy ve finském Tampere?

Myslím, že jsem udělal krok v stabilnosti výsledků, která asi přichází ze zkušeností z každé akce. Výsledky nijak neřeším, spíš to vidím jako skvělou motivaci do dalšího tréninku. Určitě jsem si potvrdil, že v kontinentálním terénu dokážu klukům ze skandinávie konkurovat, což je výborné poznání třeba za rok do Maďarska.


Děkuji za rozhovor a gratuluji k úspěchům.

MK (K.O.B. Choceň)

Web závodu

 

Facebook

Partneři

Autoneum CZChládek a Tintěra PardubiceIveco BusStarmon s.r.o.CHONETLESY ČRLabetaMěsto Choceň

 

Podporuje město Choceň a Pardubický kraj.

 

Back to Top