První body do SP pro Tomáše Křivdu

Poprvé na Světovém poháru, poprvé mezi muži, poprvé mezi světovou elitou orientačního běhu. To vše zažil choceňský orientační běžec Tomáš Křivda na začátku října v České republice.

Praha, Turnov a Mladá Boleslav, tato tři města měla od 4. do 7. října jedno společné. Konalo se zde finálové kolo Světového poháru v orientačním běhu. I díky domácímu prostředí se na startu objevilo více českých závodníků než je obvyklé a příležitost dostali i junioři, kteří prošli sítem nominačních závodů. Jedním z nich byl i Tomáš Křivda, který letos prožil skvělou sezónu. Tři zlaté a jednu bronzovou medaili vybojoval na čtyřech letošních českých šampionátech a z Mistrovství světa juniorů si odvezl ze štafetového závodu bronz. Na nominačních závodech dokázal, že dovede konkurovat i nejlepším českým mužům, a tak se mohl postavit i na start Světového poháru. Organizátorsky velmi podařené závody vysílala v přímých přenosech i ČT sport.

Závody začaly čtvrtečním sprintem v Praze. Jednalo se o novou disciplínu, tzv. knockout sprint, kdy závodníci nejdříve běží kvalifikaci ve třech rozbězích, z nichž postupuje 12 závodníků do dalších vyřazovacích kol. Více jak stovka nejlepších závodníků z celého světa nedávala moc nadějí na postup do čtvrtfinále. Tomáš však zaběhl skvěle a ze šestého místa postoupil. Ve čtvrtfinále, které se běží s hromadným startem, se utkal s největšími esy světové špičky. Výsledné 5. místo však na postup nestačilo, přesto celkové 25.-30. místo přineslo Tomášovi první body do hodnocení SP.

V pátek se na Petříně běžely sprintové štafety. Česká republika postavila 4 týmy a Tomáš byl členem té třetí, obsazené převážně juniory. Opět předvedl, že sprintové disciplíny mu sedí a zaběhl na svém úseku výborně. Celkově se jeho štafeta umístila na 25. místě.

V sobotu 6. října se závodníci přesunuli na hrad Valdštejn nedaleko Turnova, kde se konala jediná lesní disciplína tohoto kola SP, krátká trať, v nádherném prostředí Českého ráje. Ve skalnatých terénech to čeští závodníci umí a Tomáš opět předvedl výborný výkon. Konečné 28. místo v silné konkurenci mu zajistilo další body do hodnocení SP.

V neděli byl Světový pohár zakončen sprintem v Mladé Boleslavi. Finálový závod byl pro nejlepších 40 mužů a žen světového žebříčku a byl krásnou tečkou závěrečné série SP. Tomáš tento závod již neběžel, ale díky dvěma velmi vydařeným závodům si pro letošní rok odnáší celkové 70. místo v hodnocení SP.