TOP 10 pro Tomáše Křivdu z Mistrovství světa juniorů

Na počátku července se konalo v okolí dánského Silkeborgu Mistrovství světa juniorů v orientačním běhu. Na startu byli závodníci z 41 zemí světa (182 juniorů a 162 juniorek). Velké zastoupení měl oddíl K.O.B. Choceň, když Českou republiku reprezentoval Tomáš Křivda a Polsko Adrianna Biederman, Katarzyna Ciesiolka, Mikolaj Krawczynski a Jakub Kijak. Tito polští závodníci běhají na českých závodech v barvách choceňského oddílu. Nejlepšího individuálního výsledku dosáhl Tomáš Křivda hned na úvodním sprintu. Ten byl situován do zástavby rodinných domků na jihu Århusu, kde bylo velmi těžké udržet plynulost běhu. Ve velké konkurenci, v mapově obtížném závodě, si Tomáš doběhl pro 9. místo se ztrátou 13 sekund na medaili. Jednalo se o nejlepší výkon českého juniora na sprintu od roku 2013.

Hned další den se běžel u arény Velling - Snabegaard nejdelší závod – klasická trať - v náročném a kopcovitém terénu. V první polovině závodu se Tomáš opět pohyboval v první desítce, ale vysoké tempo nedokázal akceptovat po celou trať. V cíli jeho výkon stačil na 20. místo. Vyhrál fenomenální norský běžec Kasper Fosser, který dominoval po celou dobu mistrovství světa.

Třetí sada medailí se rozdělovala v závodě na krátké trati. Do finále této disciplíny u arény Gjern Bakker se Tomáš kvalifikoval z 2. místa. Výborný výkon z kvalifikace však Tomáš již ve finále nezopakoval a po drobných zaváháních doběhl na 27. místě. Hezké umístění zaznamenal i Mikolaj Krawczynski, který se umístil na 33. pozici. Závěrečný závod štafet proběhl u Thorsø Bakker, kde čeští junioři získali ve složení Vít Horčička, Ondřej Hlaváč, Tomáš Křivda skvělé 5. místo, když zaostali pouze za zeměmi, které patří ke špičce v tomto sportu.

Tomáš na světovém šampionátu předváděl stabilní výkony ve všech bězích. Vynikajícího umístění dosáhl ve sprintu, fyzicky se mu ne úplně povedla klasická trať a drobné chyby na krátké trati ho mezi nejlepší nepustily. Přesto se z českých juniorů v každém závodě prosadil nejlépe. Po celou dobu byla přítomna v Dánsku Česká televize a natočila z tohoto mistrovství reportáž, kterou můžete zhlédnout zde.