Horský orientační běh 2018

Jako obvykle na startu nového tréninkového roku, tak i letos se konalo pod hlavičkou České Asociace Rogainingu Mistrovství ČR v horském orienťáku, zkráceně HROB. Na rozdíl od běžných orienťáků se soutěží ve dvojicích a k dispozici mají méně podrobnou mapu, blíž podobnou turistické. Leotšní ročník dostal na starost tým okolo Tomáše Udržala a vzhledem k centu závodu umístěnému do Herlíkovic, nedaleko od samotného srdce Krkonoš, byla očekávání velmi vysoká.

Kombinace atraktivních terénů a náročných tratí nalákala také 5 běžců z Chocně. Zatímco sestry Chaloupkovy se vydaly vychutnávat dámskou trať. Michal s Ondrou a Láďa se svým parťákem od Klokanů, Danem Pekem, závodili v mužské kategorii.

hrob001

V sobotu v 10:00 zazněl nejistý a zmatený startovní povel a dvojice zahájily 4- a více-hodinovou šichtu v mlhavých krkonošských hvozdech a údolích prudkým výstupem od Labe do Strážného. Nad první volbou nebylo zapotřebí příliš dumat, a tak Láďa s Danem otestovali své soupeře a v kopci udávali tempo celého balíku. Postupně ale situaci vzala do svých rukou dvojice z Turnova a od té doby už je nikdo neviděl, až v neděli na vyhlášení. V následné pasáži kratších postupů se dělaly četné chyby, které postihly i Michala s Ondrou. Naopak Láďa s Danem chyb soupeřů využili a dostali se do přibližně minutového trháku a delší dobu pak drželi druhé místo. Prudký výstup za první občerstvovačkou se pak nesmazatelně zapsal do stehen mnohých účastníků, a to v kombinaci s chybou v dohledávce na skalnatém hřebenu za Lahrovými boudami znamenalo, že byli Láďa s Danem předstiženi zkušeňáky z OK99, ale i přes postupný nástup žaketu úspěšně zvládli následný middlík okolo Struhadla a nakonec třetí místo udrželi i se slibným náskokem 7:40 do dalšího nedělního dobrodružství (čas 4:08). Michal s Ondrou se především v úvodu závodu prali s mapou a strávili mnoho minut v chybách, ale do cíle dorazili s časem 5:18:55 na 19. místě. Holky sice začaly zvolna, ale postupně minuly několik dvojic a dorazily do cíle na 7. místě z 10 týmů v čase 4:50:08.

hrob03

Nedělní etapa nabízela podle parametrů příjemnější zážitek, především díky nižšímu počtu nastoupaných metrů. Tentokrát na závodníky dokonce shlíželo z oblohy slunce a na start se jelo autobusem blíže ke Špindlu. Kolovaly zvěsti, že se půjde do vyšších poloh a známých turistických míst v 1. zóně Národního parku. A opravdu, dlouhá volba před polovinou trati zavedla mnohé dvojice na vyhlídkovou trasu, zeleně značenou, která vede ve svahu majestátního Kotle od Dvoraček na Horní Mísečky. Krom toho tratě střídaly spektakulární skalnaté nosy s výhledy na hlavní hřeben s krátkými postupy v traverzech, skalkách a pěšinkách na Žalském hřbetu. Láďa s Danem tentokrát začali zvolna, odhodláni především bránit sobotní výsledek. Na 12 kontrole po menší chybě v hustníku byli sice doběhnuti, ale cítili se dobře, tak zabrali a vybudovali si opět náskok několika minut a po 4 hodinách a pár minutách zábavy si doběhli pro krásné třetí místo za dvojicemi z Turnova a OK99 HK. Michal s Ondrou si s dalším dnem a dalším hromadným startem poradili lépe a 12: časem dne a vyrovnaným a kontrolovaným výkonem se posunuli na celkové 15. místo. Jen v hladkých botách se prý v Krkonoších neběhá nejlépe. A o tom, jaký den měla děvčata nejlépe vypoví Verča sama: “V neděli přišla moje velká a táhlá krize s Kátiným komentářem: "ty se ale táhneš", ale postupně se to rozchazelo a pak i rozeběhlo.“. A nakonec z toho bylo sympatické 8. místo a hlavně ohromná porce kilometrů do tréninkových deníčků, bolavé nohy a krásné zážitky.

hrob004

Na závěr pro představu pár čísel z pánské tratě (dámy nezůstaly o mnoho ochuzeny).
Sobota: 31,13 km, 1525 m převýšení
Neděle: 31,66 km, 1280 m převýšení