Jizerský ultratrail

Jizerský Ultratrail - to je název nového závodu v termínovce ultraběhů. Prvního ročníku, který se konal 19. července, se zúčastnili i členové choceňského klubu OB, Ondra a Michal. Centrum závodu, jeho start a cíl, byly situovány u hájovny Peklo nad Josefovým Dolem.
Trasa závodu měřila 66 km s převýšením přes 2500 m a v teplém letním počasí (teplota nad 30°C) to byly opravdu pekelné parametry. Start závodu byl plánován na 8:00 a limit pro dokončení závodu byl 14 hodin. Z důvodu omezení kapacity závodu se na start závodu postavilo 200 běžců.

Hned po startu trasa závodu vedla pěkně z kopce do Josefova dolu, což závodníkům umožnilo pořádně otestovat svou pečlivě vybranou obuv. Poté následovalo první stoupání na Bukovou horu. Hned druhé stoupání v délce 1,3 km s převýšením přes 300 m po sjezdovce na Tanvaldský špičák dalo závodníkům pořádně zabrat. Dále trasa vedla přes Mariánské schody a údolím Černé Desné k vodní nádrži Souš a dále na Jizerku. U odbočky na Jizerku řada závodníků usoudila, že délka 66 km je málo, a trasu závodu si omylem prodloužila. To se povedlo také nám oběma, i když jsme s sebou měli mapu s trasou závodu, ale kdo by do ní koukal . Asi po kilometru, co jsme stále neviděli žádné značení trasy závodu, jsme v mapě začali studovat, kam to vlastně běžíme. V mapě nám to oběma moc nesedělo, ale navzájem jsme se utvrdili, že musíme běžet správně a není možné, že bychom se ztratili. Nakonec s toho byl záběh v délce skoro 5 km. Na Jizerce po druhém občerstvení (24 km) jsme se rozdělili a každý vyrazil svým tempem. Trasa dále pokračovala na Smědavu, Knajpu, Hřebínek a do Bedřichova, poté na hráz nádrže Josefův Důl a zpět do Pekla, kde na závěr čekal závodníky výšlap sjezdovky do cíle. Především závěrečná pasáž z Bedřichova, kde byla poslední občerstvovací stanice, byla vzhledem k velkému vedru velice výživná. Michal s posledním úsekem v délce 13 km zápasil více jak 4 hodiny a do cíle se s vypětím všech sil dostal až při západu slunce.
Prvními vytrvalci v cíli byli Vít Kněžínek a Zdeněk Kříž v čase 6:41:48. Ondra zaostal o více než tři hodiny (čas 9:42:38) a Michal bojoval na trati více než 12 hodin (12:21:46). Jak náročná tato trať byla, také dokazuje to, že přibližně čtvrtina odvážlivců závod nedokončila. Velký dík patří servismanům Romanovi P. a Honzovi S., kteří nám byli silnou psychickou oporou.