Tomáš Křivda debutuje na MS juniorů

Aktualizováno 19. 8. 2017

Téměř 340 závodníků z 38 zemí z celého světa se v tomto týdnu utkává v boji o mistrovské medaile. Juniorské mistrovství světa v orientačním běhu ve finském Tampere bylo zahájené. Právě kvůli těmto dnům junoři celý rok pilně dřeli, aby se mohli porovnat s orientačními běžci z celého světa. Mezi nimi nechybí i choceňský talent Tomáš Křivda, který byť věkem ještě dorostenec si vyběhl nominaci na JWOC.

Krátká trať - kvalifikace

Česká výprava odletěla do Finska v sobotu, v neděli byl na pořadu modelový závod na krátkou trať a večer oficiální, slavnostní zahájení.

V pondělí se začlo ve finském Tampere závodit. Na start se postavili i dva chocenští reprezentanti. Českou republiku reprezentuje Tomáš Křivda. Polsko Justyna Kostrzewska. Na programu byla kvalifikace na krátkou trať. Prvních dvacet závodníků z každého rozběhu postupuje do finále, které se běží druhý den. Tam se již budou rozdávat medaile.

Cílová aréna byla v Viitapohja. Jednodušeji postavené tratě vedly místy v zarostlějším terénu s řadou mapových detailů. Tomáš Křivda na této trati jen dvakrát trochu zaváhal, a tak s dvěma cca 20 sekundovými chybkami si doběhl pro velmi dobré páté místo ve svém rozběhu a s přehledem postoupil do finále A. Justyne Kostrzewské se bohužel závod příliš nepovedl a hned chybou na první kontrolu se vyřadila z boje o postup do finále A.

jwoc menq2 2017

Rozhovor s Tomášem Křivdou po doběhu

Jak se ti líbil první závod?
Jo bylo to pěkný, podle očekávání trošku lehčí závod, když je to kvalifikace. Myslím, že jsem to docela zvládnul a jsem spokojený.
Takže i se svým výkonem jsi spokojený, běželo se ti dobře?
No mapově jsem to šel myslím docela v pohodě a fyzicky tam ještě nějaké rezervy jsou. Moc mi to netáhlo, tak snad se to ještě do zítra spraví.
Co očekáváš od zítřejšího finále?
Na kvalifikaci jsem si trochu zvedl sebevědomí, a když si to mapově pohlídám, tak bych se rád dostal do té TOP30.
Děkuji za rozhovor.

Pro K.O.B. Choceň Pavel Švadlena

Krátká trať - finále

V úterý byl na pořadu finálový závod na krátké trati. Poprvé se tak ve finském Tampere rozdávaly cenné kovy. Tři Češi se dostali do TOP20 mezi nimi nechyběl ani náš klubový závodník Tomáš Křivda. Trať finálového závodu byla několikanásobně těžší než semifinále. Těžká podložka, mnoho térénních útvarů a především nízká viditelnost. Tom rozběhl svůj závod skvěle. V první obzvláště těžké polovině trati se vyvaroval, oproti většině ostatních závodníků, větších zaváháních, a tak ještě na diváckém průběhu (cca 2/3 tratě) mohl pomýšlet na umístění na velké bědně a zaběhnout si tak životní závod s umístěním minimálně do TOP10.

jwoc middle gps 2017

Bohužel osudnou se mu stala 15. kontrola, která byť z mapy nevypadala úplně složitě, tak v terénu s nízkou viditelností se dala lehce minout. Kontrolu nadběhl a než se opět zorientoval, tak ztratil na nejlepší mezičas 2:21 a rázem se propadl na 21. místo. Avšak nevzdával se boje o co nejlepší výsledek a na dvou závěrečných postupech potvrdil, že do světové TOP20 patří. Konečné 17. místo v cíli je určitě krásný výsledek, který si zaběhl při své premiéře na světovém šampionátu.

jwoc middle chyba 2017

Tak Tome, gratulace k super výsledku ve vysněné TOP20, přestože to vypadalo kousek před cílem dokonce na TOP10 nebo i velkou bednu. Co se tam stalo?
Od diváckého průběhu (2/3 tratě pozn. autora) jsem byl pěkně vytuhlý a ten kopec na K13 mi dal pěkně zabrat.
A z toho tedy pramenila ta více než dvouminutová chyba na K15, která nás všechny při sledování GPS trackingu stála tolik nervů?
Jo, na patnáctku už jsem trošku nevěděl kudy běžím, neměl jsem se tam čeho chytit. Ten bílý les na mapě byl pěkný humus, nebylo daleko vidět a kontrolu jsem minul. Pořádně ani nevím, kde jsem vlastně byl a když už jsem to začal chápat, objevil se dvě minuty za mnou startující Švéd.
Vypadá to, že jsi si asi šáhl na dno svých sil?
Jo, bylo to fakt náročný, asi nejtěžší middle co jsem kdy bežel.
A co vůbec ta první část trati, kde chybovalo hodně závodníků?
Bylo to hodně nepřehledné a zarostlé, takže ty malé tvary v mapě nebyly vidět ani z několika metrů. Ale až na drobné zaváhání na K1 a K4 jsem to šel dobře.
Díky za rozhovor a hodně štěstí do zítřejšího sprintu.

Ve středu je na programu sprint. Tomáš se na svou trať vydá v 11:23 CET. Justyna Kostrzewská v 10:30 CET.

Sprint

Start sprintu byl situován u jezera Hyhkynlahti. Hezké tratě byly namotány na poměrně malém prostoru, nechyběly ploty, zítky, průchody a velké bloky budov. Mezi kontrolami tak byla řada voleb postupů, v přilehlých parcích se jednalo spíše o atletické pasáže. České juniorské reprezentaci to v dnešním závodě stříbrně cinklo, Tereza Janošíková zaostala o pouhých 7 sekund za vítěznou Švýcarkou. Justyna Kostrzewska si ve stejné kategorii doběhla pro 73. místo.

V kategoriii juniorů Tomáš Křivda běžel opět skvěle. Téměř po celou dobu závodu se pohyboval v první desítce a už se zdálo, že ho TOP10 nemine. Na jednoduché předposlední kontrole se zřejmě již viděl v cíli, a možná i vlivem burácejících fanoušků a spíkra v aréně, kontrolu těsně minul a přeběhl. Tato chyba ho posunula na konečnou 27. pozici.

jwoc sprint chyba 2017

Máš za sebou sprint, jak se ti fyzicky běželo po těch dvou předchozích závodech?
Běželo se mi suprově, v nohách jsem rychlost cítil a běželo se mi parádně, ale bohužel možná už ke konci jsem byl  až moc překyselený a plynula z toho ta zbytečná chyba, která mě stála možná přes půl minuty a umístění tam, kde by se mi to líbilo.
Jak se ti líbil prostor závodu? Bylo to, co jste očekávali a byli jste na to připraveni?
Popravdě to bylo trošku jinak, než jsme asi všichni očekávali. Čekali jsme, že úvod tratě bude v typické zástavbě, ale ve skutečnosti to bylo tak, že se už začínalo od jezera směrem k továrně a celkově to bylo namotané kolem té továrny a potom v parku směrem k centru. Takže bylo to jiné, ale myslím, že náročnost sprintu byla dobrá a byl to hezký sprint.
Měl jsi nějaká jiná zaváhání kromě té 22. kontroly?
No do té dvacetdvojky si myslím, že jsem běžel parádně. Nevím o tom, že bych tam šel nějakou volbu blbě nebo o tom zatím nevím a myslím, že jsem to šel plynule, takže je to škoda.
Nemohla ta osudová chyba na 22. kontrolu, kterou jsi těsně minul a skončil na pláži, pramenit i z toho frenetického povzbuzování tvých fanoušků a reprezentačních kolegů?
Tak samozřejmě, že po tom co jsou slyšet diváci a komentátor, je to těžké ukočírovat, takže je to určitě i z tohoto důvodu, ale přece jenom už to byl konec závodu, byl jsem hodně unavený a ono to potom tolik nemyslí, tak asi nebylo to jen o tom, že jsem slyšel diváky, ale celkově už jsem byl hodně unavený a chtěl jsem být v cíli.
Vypadá to, že se dnes dostaneš do první třicítky, jsi takhle zpětně spokojený? Převažuje spokojenost nebo spíš zklamání?
Převažuje určitě zklamání, ale na druhou stranu musím říct, že na tom sprintu je to vždycky opravdu těžké a těch kluků tam je fyzicky na tom dobře strašná spousta, takže pokud mně dopadne ta TOP30, tak už je to druhý závod v třicítce, což byl můj cíl na JWOCu. Takže asi spokojenost, ale každopádně ještě pár dní budu cítit tu hořkost, že to mohlo být lepší.
Z individuálních závodů tě teď po dnu volna čeká ještě královská klasika. Co od toho očekáváš a jaké cíle máš do tohoto závodu?
Myslím si, že bude ohromně těžké tento závod ustát fyzicky, protože ty terény tady jsou strašně těžké na běhání, bolí to v tom. Takže ustát to fyzicky a pokusit se nedělat žádné chyby, jít to plynule a běhat dobrý volby a snad padne znovu ta TOP30.
Tak ať to výjde, děkuji za rozhovor.

Královská klasická trať

Juniorští reprezentanti mají za sebou poslední individuální disciplínu – královskou klasickou trať. Les v okolí finské Särkänpery nabízel velké množství mapových detailů od kupek po skály, špatnou průběžnost a spoustu kopců. Tratě byly postaveny precizně a důkladně prověřily závodníky jak po mapové, tak fyzické stránce. Bylo zapotřebí, téměř každý postup, správně vyhodnotit a pro výběr volby postupu zohlednit i aktuální stav terénu. Z Čechů se do TOP10 dostala jen Tereza Janošíková, která po vyrovnaném výkonu skončila sedmá. Ostatní obsadili pozice až za TOP20. Tomáš Křivda zaběhl dobrý závod. Na prvním rádiu byl 24., pak však možná nezvolil úplně ideální volbu na K14, kde si vybral obíhačku po silnici, lávku zvýrazněnou pořadatelem přeběhl, aby silnici využil co nejdéle, a pak brodil široký potok, kde bylo po pás vody. Tato volba byla klíčová, hodně rozhodovala a posunula ho na 42. místo. Rychlý závěr trati, který Tomáš prolétl a vyvaroval se jediného zaváhání, ho posunul na konečné 34. místo se ztrátou 12:31 na bezkonkurenčního Olli Ojanaho.

jwoc long tomas 2017jwoc long map 2017

V sobotu jsou na programu Štafety. Tomáš je nominován do první české štafety. Závod startujev 12:30 CET.

Štafety

V sobotu byl na programu poslední závod juniorského šampionátu - štafety. Česká reprezentace na start postavila 2 štafety v každé kategorii. Soupisky štafet vybírali trenéři na základě dosavadních výkonů z individuálních disciplín. Tratě ze stejné arény, jako byla pro klasickou trať, vedly podobným terénem, avšak v části, ve které předchozí den neběželi. Pro každý úsek byla trať rozdělena na dva okruhy. Závěrečný "pytlík", na který jsme u nás zvyklí, byl tedy jen o něco kratší než první okruh. Terén byl hodně porostově uzavřený s krátkou viditelností, a tak se chyby dělaly. Tomáš běžel v první české štafetě ve složení Vojtěch Sýkora, Tomáš Křivda a Daniel Vandas. Bohužel ani jeden z těchto závodníků se nevyvaroval zaváhání. Každá chybka byla trestána ztrátou lepšího umístění, a tak nakonec štafeta s choceňským běžcem skončila na pěkném 16. místě.

Výsledky: M20, W20