Soutěže Vč oblasti v orientačním běhu - neděle 16. 10. 2016 - Dvořisko
Malá cena Velké Verandy (lesní kros) - neděle 4. 12. 2016 - Choceň

Novinky:
5.9.2016 - 15:00 - Jitka Semrádová
Prázdninové vícedenní závody v létě 2016
Veteran cup
připravili pořadatelé z Vamberka a Kostelce nad Orlicí hned na začátku prázdnin ve dnech 1.-3.7.. V pátek se běžel sprint v Kostelci nad Orlicí se startem u koupaliště. V sobotu i v neděli se centrum přesunulo do Kostelecké Lhoty a odtud se závodníci vydali na klasickou trať (mapa Brodec 2016) a zkrácenou trať (Mírov 2016). Všechny tři etapy absolvovali Jirka Švadlena v H65 (6.místo), Terka Prudičová v D10 (7.) a Petr Janeba v H55 (8.). Samotný sprint přidali Viki, Vojta a Martin Grundmanovi a Honza Sháněl.

Cena střední Moravy
Čtyřetapových závodů v Suchém u Boskovic 2.-6.7. se z našeho oddílu zúčastnil jen Roman Jelínek v kategorii T. Pořádal prostějovský oddíl a tratě v pořadí krátká (mapa Protivanovský rybník), klasická (Nebeský rybník), krátká (Horní rybník) a zkrácená (Sušský rybník) vedly většinou na náhorní plošině s převážně jehličnatým lesem a s větším množstvím vodotečí.

H.S.H Vysočina cup
Ve dnech 8.-10.7 se početná skupina našich závodníků vydala na závody do Štěměch u Třebíče. Pořadatelé z Chrasti postavili postupně krátkou trať (Hadí hora), klasickou trať (Bukovec) a zkrácenou trať (Kobylí hlava) startovanou handicapem. Vše se běhalo za velkého tepla v pestrém a různorodém vysočinském terénu s rýhami, průseky a cestami, v lese s různou průběžností a s občasným podrostem. Co do výsledků se jednalo o nejúspěšnější prázdninové závody, na stupně vítězů se šlo 7x. Míša a Jirka Švadlenovi vyhráli v H16B a H70, Lenka a Tom Křivdovi byli druzí v D40B a H18B, stejně tak Jitka Semrádová v D50C. Štěpka Shánělová a Jana Semrádová skončily třetí v D16B a D18B. Celý víkend si někteří zpestřili pobytem u Semrádů na chatě s procházkami po okolí, s opékáním buřtů a pozorováním západů slunce. Křivdovi si přidali i pár dní s cyklistikou.

Eduard
Ve dnech 29.-31.7. se ve sportovním areálu Eduard u Jáchymova uskutečnily další vícedenní závody. Na mapách Eliáš, Rovnost a Svornost se běžela krátká, klasická a zkrácená trať z handicapem v horském lese v terénu s velkou členitostí, s pozůstatky po těžbě (jámy a kupy). Pořadatelé z Ekonomu Praha a z Ostrova tak využili prostor z MČR na krátké trati v roce 2015. Druhou a třetí etapu si zde zaběhli Vojta, Lenka a Viki Grundmanovi.

Rumcajsovy míle
Tradiční jičínské závody se konaly 5.-7.8. jako čtyřetapové, centrum bylo na louce mezi obcemi Mužský a Branžež, u osady Zápudov. Za pěkného letního počasí jsme si v kopcovitém terénu s průběžným lesem a různě velkými skálami užili tři krátké tratě a jeden lesní sprint (3.etapa) na mapách Obětní kámen, Kavčina, Na skalách a Skalka. Zejména sprint byl velmi výživný, když jsme obkličovali (a přebíhali) velmi hluboké údolí se strmými svahy a některé kontroly doslova visely nad propastí. V hlavní mužské kategorii startovalo šest našich borců, nejlépe si vedl Tom, který skončil čtvrtý, a o lepší výsledek ho připravil nevydařený sprint. V téže kategorii byl Vojta 12., Martin K. 17. a Ondra 19. V D16 zaběhla dobře Štěpa na 5.místě. Pavel S. zaplatil nováčkovskou daň za své první závody ve skalách a jednu etapu disknul (ale nebyl jediný).

Česká Kanada
Petidenní závody v České Kanadě pořádala pražská Pragovka 10.-14.8. se třemi různými centry v terénu se smíšeným, mírně kopcovitým a dobře průběžným lesem. V lese pak byly různé detaily jako kameny, skály či kupky, ale i houby a mnoho borůvek. První a druhá etapa se běžela z Cyklocampu pod Landštejnem, nejdříve krátká na mapě Mlýnský les, pak klasika na mapách Kolčavka a Uhliště. Třetí a čtvrtá etapa startovaly ze Stoječína, opět krátká a klasická trať a mapy Graselova sluj a Pekelec. Na poslední zkrácenou klasiku s handicapovým startem na mapě Šibeník se vybíhalo z autocampu Zvůle. Dobře běhal Láďa, když v pánské elitě skončil na 13.místě. V H55B obsadil Martin G. druhé místo, Viki byl v H14B čtvrtý a Pavel S. v H50B třináctý.
Po celou dobu panovalo velmi chladné počasí, v 1.etapě i sprchlo, a tak jen ti nejodvážnější využili ke koupání všudypřítomné rybníky. Ve snaze poznat tamní kraj někteří během výletů navštívili hrad Landštejn, kostel v obci Klášter, Jindřichův Hradec, Slavonice, úzkokolejnou železnici a zastávku Kaproun s vyhozeným Járou Cimrmanem, rozhlednu U Jakuba i Ďáblovu prdel.

Pěkné prázdniny
Turnovští pořadatelé přistoupili letos ke změně a tři etapy rozložili do třech dnů, navíc vynechali sprint, a tak jsme běželi dvě krátké tratě a klasiku. Na dny 19.-21.8. jsme přesídlili na louku u Malé Skály a těšili se do skal. První etapa na mapě Chléviště ve skalních městech Chléviště a Kalich s těžkou podložkou nás nezklamala. Druhá etapa ve skalách na Drábovně byla ještě těžší. Během třetí etapy opět ve skalních městech Chléviště, Kalich a Zbirohy navíc vydatně lilo, takže sbíhání ze svahů směrem k cíli okořenila spousta kluzkého bláta. Dařilo se hlavně dorostencům, v D18 skončila Verča pátá a Jana sedmá, v D16 a H16 byli Káťa a Míša devátí. Ve volném sobotním odpoledni si někteří prohlédli skalní hrad Vranov, jiní si vyzkoušeli fotoorienťák.

Cena východních Čech
Poslední prázdninové závody připravil OK Hradec Králové 26.-28.8. do Radvanic s centrem u bývalého dolu Kateřina. Krátká, klasická a zkrácená trať s handicapem se běžela na Závoře ve svahu s velkým množstvím kamenů, skalek a terénních detailů. Za teplého počasí Jirka Š. v kategorii H70 zvítězil.
26.8.2016 - 15:00 - Ondřej Pešek
Jesenický maraton
Konec léta patří již tradičně Jesenickému maratonu a půlmaratonu. I letošního ročníku se zúčastnila trojice choceňských závodníků a ostudu našemu oddílu rozhodně neudělala. Na maratonské trati doběhl Ondra v osobním rekordu 4:03:26 na patnáctém místě, nový traťový rekord vytvořil David Pelíšek z AK Olomouc časem 3:15:32. Michal zdolal půlmaratonskou trať v čase 1:54:28 a obsadil celkové 18.místo. Roman P. obsadil ve své věkové kategorii s časem 2:08:25 čtvrté místo a celkově obsadil 58. místo.
25.8.2016 - 15:00 - Jitka Semrádová
Olympiáda a orientační běh
V době olympiády se prolnuly dvě akce, kterých se zúčastnili členové našeho oddílu. Pro dorostence bylo připraveno soustředění Letní akademie OB Rio-Lipno a Český olympijský výbor pořádal olympijské parky na Lipně, v Pardubicích a v Ostravě, jejichž součástí byla prezentace orientačního běhu. Akademie se účastnili Káťa a Verča Chaloupkovy, Míša Švadlena a Tom Křivda a kromě různých tréninků běželi i dvě sprintové exhibice. V Lipně doběhl Tom čtvrtý a Verča pátá, ve Frymburku obsadil Tom 3.místo. V olympijském parku v Pardubicích se uskutečnil veřejný závod v okolí zámku, v Tyršových sadech a ve starém městě. Sem si přijeli zaběhnout Verča a Jana a Láďa Semrádovi a Láďa závod vyhrál. Orientační běh si formou bludiště nebo různých tratí při této příležitosti vyzkoušelo mnoho lidí, prezentace se líbila a organizátorům patří velký dík.
30.6.2016 - 15:00 - Jitka Semrádová
MČR na krátké
Poslední červnový víkend se jelo do jižních Čech do obce Hojná Voda (na JZ od Nových Hradů) na Mistrovství ČR na krátké trati, pořádal sportovní klub Praga. Sobotní semifinále se běželo na mapě zvláštního názvu 1034 metry vysoká za velkého vedra v podhorském lese s velkým převýšením, ve smíšeném lese s různou průběžností a s množstvím skalek a srázů. Většině našich závodníků se dařilo a postoupili do finále A, velmi zklamaný byl Tom, kterému se závod nepovedl a byl disk. Předpověď počasí hovořila o přicházejícím velkém větru, a tak se stan na noc uklidil. To se ukázalo jako velmi prozíravé, neboť cestou na večeři skutečně přišla tma a vichřice a stany na shromaždišti jen lítaly.
Nedělnímu finále patřila mapa Napoleonova hlava opět s podhorským lesem s velkým převýšením, různě průběžný smíšený les se skalkami doplnil místy podmáčený terén. Na stupních vítězů naše barvy hájili Pavel a Jirka Švadlenovi shodným 2.místem v kategoriích H40 a H70. Mládež získala několik pěkných míst v první desítce: Verča 6. v D18 (Jana 12. tamtéž), Míša 7. v H16, Láďa 10. v H20, Káťa pak 14. v D16. Ve finále B Tom zvítězil v H18, Lenka K. byla třetí v D40 a v mužích se Ondra s Vojtou seřadili na 14.a 16. místě.
20.6.2016 - 15:00 - Ondřej Pešek
ŽB Čechy na západě
Posledním testem před MČR na krátké trati byl dvojzávod žebříčku B čechy. Do lesů okolo Chvojkovského Mlýna u Jesenice si přijelo zaběhat 1200 orienťáků, mezi nimi i pětice z Chocně. V sobotu se běžela klasická trať, která závodníky, zejména na delších tratích, provedla členitým terénem, místy se sníženou viditelností a rozsáhlými bažinatými partiemi. Vynikajícími výkony se prezentovali: Verča (1. místo v D18B); Jirka (2. v H70B); Lenka (4. v D45B); Štěpánka (6. v D16B) i Ondra (17. v H21A). Na nedělní krátké trati, která byla postavena v méně zajímavé části lesa se nám již tolik nedařilo: svoje sobotní umístění zopakoval Jirka, Verča se štepánkou si mírně pohoršily (4. a 9. místo), Lenka doběhla 17. a Ondrův výkon si nezasluhuje komentář.
15.6.2016 - 15:00 - Ondřej Pešek
Kilpi trail runing cup 2016
Třetím kolem seriálu Kilpi trail runing cupu 2016 byl běh okolo Dolní Moravy na 30 kilometrů s převýšením 900 metrů. Mezi dvěstěpadesáti závodníky byl i choceňský orientační běžek Ondřej Pešek, který doběhl v celkovém pořadí na pěkném 14. místě, ve své veteránské kategorii skončil dokonce sedmý. Pro vítězství si suveréním způsobem doběhl Robert Krupička v novém traťovém rekordu.
Jak závod hodnotí náš reprezentant Ondra Pešek se dozvíte z rozhovoru s virtuálním reportérem Karlem. Ondro, jak se ti dnes běželo? Běželo se mi dobře, začal jsem zvolna, jak mám ve zvyku, a pak už jsem pouze zrychloval, teda kromě několika kilometrů, kdy jsem potřeboval na záchod. A co počasí? Skvělé - zataženo a teploty kolem 15 stupňů, na hřebeni mi bylo chvílemi i trochu chladno, spadlo pár kapek. A jak hodnotíš svůj výkon? Tak určitě. S výkonem jsem spokojený, i když rezervy tam ještě byly. A kde konkrétně? Ve střední části trati, v tom nejhezčím hřebenovém úseku, tam jsem se příliš kochal výhledy na Kraličák a Jeseníky, i Praděd byl vidět. V tom seběhu jsem to pořádně napral a v následujícím stoupání to bylo cítit, tam jsem šel na krev. Ať se ti Ondro daří i dalších závodech. Díky Karle.
14.6.2016 - 15:00 - Jitka Semrádová
VčP v Holovousech
10.kolem Východočeského poháru skončila jeho jarní část v dobotu 11.června. Pořadatelé z Hořic připravili klasickou trať s centrem na hřišti v obci Holovousy. Běhalo se za pěkného počasí na mapě Hořický Chlum 1 s pestrým terénem, zalesněný hřbet nabízel dobře průběžný les i hustníky, cesty a kameny. Našim závodníkům se dařilo. Jana Semrádová zvítězila v D18C a Verča Chaloupková doběhla ve stejné kategorii druhá. Jirka Švadlena vyhrál v H65C, druzí byli Lenka Křivdová v D35C a Tom Křivda v H18C. Káťa Chaloupková skončila na 4.místě v D16C. V H45D vybojoval Roman Jelínek 2.místo a Pavel Semrád šesté. Nové kategorie si vyzkoušeli Verunka Krummerová (D10C), Kuba Šimek (H14C) a Matěj Jirout (H14D).
9.6.2016 - 15:00 - Jitka Semrádová
Celostátní finále přeboru škol v orientačním běhu 2016
Studenti Gymnázia ve Vysokém Mýtě se ve středu 8.června zúčastnili závodu v orientačním běhu v Praze Bohnicích. Začátek tratí v neobvyklém měřítku 1:5000 vedl Čimickým údolím s různým porostem a skalkami. Přes farmu s koňmi se běžci dostali do rozlehlého parku Psychiatrické nemocnice v Bohnicích s členitým terénem, cestami a roztroušenými pavilony. Skvěle zaběhl Láďa Semrád, když obsadil 3.místo v kategorii chlapců středních škol. V dívčí kategorii, kde patřily k nejmladším, běžely výborně Káťa Chaloupková a Jana Semrádová z 1.ročníku a s odstupem 5 vteřin skončily na 6. a 7.místě. Verča Chaloupková závod dokončila na 19.místě. V celkovém hodnocení středních škol získalo vysokomýtské gymnázium 6.místo a vybojovalo tak právo startu dvou škol z Pardubického kraje v celostátním finále pro příští školní rok.
8.6.2016 - 15:00 - Ondřej Pešek
Štafety a sprint u Brna
V Senticích, obci nedaleko Tišnova, sídle minipivovaru Kvasar, se závodilo o další body do Českého poháru štafet. Výkony některých závodníků byly ovlivněny odpoledním sprintem, který měl pro mnoho závodníků vyšší prioritu. Choceňská mužská štafeta A, ve složení Vojta, Ondra a Pavel,+++++++++++++++++++++ doběla po nevyrovnaných výkonech na 26. místě, béčko (Martin, Láďa a Michal) skončilo 40. Dorostenci s Janou na třetím úseku doběhli patnáctí, dorostenky s Pavlem S. na třetím úseku běžely mimo soutěž.
Závodníci se přesunuli do Ivančic u Brna, kde pro ně byl připraven, podle ohlasů, velice povedený závod ve sprintu, který byl pro dorost a juniory součástí nominaček. Výborně běžel Tomáš a umístil se na 3. místě v H18, fantastický výkon předvedl Vojta - 6. místo v H21. Skvělé výkony předváděli i ostatní: Martin 21., Pavel 31. v H21, Láďa 15. v H20, Jana 10. v D18, Míša 16. v H16, Káťa 15 a štěpánka 27. v D16.
Dějištěm nedělních štafetových závodů byl les jižně od Ivančic, který byl lemován prudkými svahy padajícími k řekám Rokytné a Jihlavy. Pěkným umístěním se prezentovaly naše dorostenky - umístily se na 11. místě. Muži běžící v pořadí Láďa, Pavel a Honza skončili dvaatřicátí. Zde je nutné vyzdvihnout výkon Ládi na prvním úseku, který předával na 13. místě.
30.5.2016 - 15:00 - Lenka Křivdová
Mistrovství Evropy spojené s celostátním žebříčkem v Jeseníkách
Poslední květnový víkend byl svátkem orientačního běhu. V náročných lesích v Jeseníkách vrcholilo Mistrovství Evropy a zároveň probíhal celostátní žebříček, který byl především pro dorostenecké kategorie důležitým dvojzávodem pro nominaci na letošní Mistrovství Evropy v dorostu, které se poběží začátkem července ve východní části Polska.
Z našeho oddílu se celého Mistrovství Evropy aktivně zúčastnili v roli pořadatelské Jana a Jirka Švadlenovi, kteří se zapojili do dobrovolnické práce a spolu s dalšími třemi stovkami pořadatelů zajistili perfektní průběh celého šampionátu, který jste mohli v mnoha přímých přenosech a záznamech sledovat na sportovním kanále České televize. Dalšími účastníky byli i Bobo a Danča Sýkorovi, kteří patřili po celý týden, kdy v Jeseníkách evropský šampionát probíhal, mezi velké fanoušky české reprezentace. Ostatní postupně, autem, vlakem či na kole, dorazili do hlavní arény pro krátkou trať a závěrečné štafety v Černé Vodě, aby mohli také povzbudit české závodníky. Skvělé výkony především při sobotních štafetách přinesly českým fanouškům velkou radost a tolik očekávanou medaili. Bronz mužské štafety a velké pódium pro ženskou štafetu byl velkou odměnou pro všechny povzbuzující.

Po ukončení štafetových mistrovských běhů se rozběhl celostátní žebříček, který zahrnoval sobotní krátkou trať a následně i nedělní trať klasickou. Výkony sportovců našeho oddílu jsme sledovali s napětím především u našich dorostenců. V sobotní krátké trati skvěle zaběhl Michal Švadlena, který se blýskl šestým místem v kategorii mladšího dorostu, na výborné čtvrté místo se probojoval Láďa Semrád v juniorech a šestou pozici obsadil Tom Křivda. Dobře zaběhla i Káťa Chaloupková, která dosáhla na 16. místo v mladších dorostenkách. Starší dorostenky, Veronika Chaloupková a Jana Semrádová, na nejlepší nestačily a umístily se ve třetí desítce.

Po vydatném přívalovém dešti a silné bouřce následovala druhý den náročná klasická trať. Velmi podmáčené lesy s těžkou podložkou v podobě kamenů, potoků i pokácených stromů ztěžovaly běh všem sportovcům, kteří se vydali na svou trať. Nejlépe se dařilo Tomovi Křivdovi, který sice obsadil v kategorii starších dorostenců nepopulární bramborovou pozici, ale získal cenné body do nominačního žebříčku. Dobře si vedla i Katka Chaloupková v mladších dorostenkách, když doběhla na 15. místě. Jana Semrádová ve starších dorostenkách skončila, stejně jako v sobotu, ve třetí desítce. Ostatní již se svými výkony spokojeni nebyli.
30.5.2016 - 15:00 - Jitka Semrádová
Závody v Odolově
9.kolem pokračoval v sobotu 28.května Východočeský pohár v Odolově u Malých Svatoňovic. Pořadatelé z Náchoda připravili centrumna louce vedle obce a v lese klasickou trať na mapě Švédský vrch. Za velmi teplého a slunečného počasí byly tratě fyzicky náročné, protože v terénu se střídaly kopce s hlubokými údolími. Většinou dobře průběžný les občas narušil hustník, k využití se nabízelo dost cest a k orientaci přispělo i velké množství bunkrů. Většina oddílové elity odjela na závody do Černé vody, ale naše malá výprava se snažila. Štěpánka Shánělová (D16C) a Ondra Pešek (H21C) ve svých kategoriích vyhráli, stejně tak Lenka Chaloupková v D35D. Premiérové umístění na stupních vítězů získali Standa Marhold (H12D) a Kuba Šimek (H14D), když byli shodně třetí. Své první závody absolvovali Jeník a Matěj Jiroutovi.
26.5.2016 - 15:00 - Jitka Semrádová
Krajský přebor škol v orientačním běhu
Ve středu 25.května jsme se vydali do Pardubic na krajské kolo Přeboru škol v orientačním běhu. Tentokrát připadla řada na Dubinu s centrem na hřišti místní školy, a tak se běželo na mapě Studánka s rovinatým a zarostlým terénem s cestami a pěšinami. Orientačně jednodušší tratě potrápily hlavně naše mladší závodníky, ale díky příjemnému počasí a výborným výsledkům se akce vydařila. Naše výprava byla snad nejpočetnější v celé historii, kdy na tyto závody jezdíme, a měli jsme s sebou spoustu nováčků. Osm dětí reprezentovalo ZŠ Mistra Choceňského a třináct Gymnázium Vysoké Mýto.
V D5 obsadily Terezka Prudičová a Verunka Krummerová 9. a 11.místo. V H5 byl Honzík Skalický 12.. V D7 skončily Adélka Tomášová 6., Paty Vanická 10. a Zuzka Skalická 11.. Eliška Hubinková a Žofka Košťálková byly disk. V H7 vyhrál Viktor Grundman za Gymnázium Ústí nad Orlicí, Martin Viktorin doběhl 20., Standa Marhold 23. a Kuba Šimek 25.. V D9 byla Štěpánka Shánělová třetí a Verča Kúkolová 18.. V H9 Míša Švadlena vyhrál a Matěj Jirout byl také 18.. Dohromady v kategorii 9.tříd obsadili 3.místo mezi školami. V DS si naše děvčata zabrala stupně vítězů zcela pro sebe, Verča Chaloupková 1., Jana Semrádová 2. a Káťa Chaloupková 3.. V HS byl Láďa Semrád hodnocen jako 6. a Vláďa Janeba 8. V kategorii středních škol GVM skončilo druhé za Gymnáziem Dašická a obě gymnázia postupují do celostátního kola, které se koná 8.června v Praze Bohnicích.
23.5.2016 - 15:00 - Jitka Semrádová
Mistrovství oblasti na klasické trati
Pardubický oddíl připravil na sobotu 21.května Oblastní mistrovství a veteraniádu na klasické trati (a zároveň 8.kolo VčP) s centrem na hřišti ve Ctětíně. Běželo se na mapě Vranov 16 v mírně zvlněném lese s mnoha vodotečemi a hustníky, někde byl les pěkně průběžný, jinde s těžkou podložkou (kameny, pokácené stromky). Mistrem oblasti se stal Tom Křivda v H18C, stříbrné stupínky obsadila Lenka Křivdová v D40C a Roman Půlpán v H50C. Dobře běžel Ondra Pešek a skončil na 4.místě v H21C. První vítězství v kariéře získala Verunka Krummerová v D10N a Kuba Šimek při své premiéře v H14D doběhl čtvrtý.
16.5.2016 - 19:00 - Jiří Švadlena
Béčkový žebříček v Halounech
O víkendu 14. - 15. 5. pokračoval žebříček B dvojzávodem v Brdských lesích.
Centrum závodu se nacházelo na okraji obce Halouny, 5 km JZ od Řevnic. 1350 přihlášených závodníků čekal členitý, kopcovitý terén místy s kamennými poli. Sobotní fyzicky náročná klasická trať se běžela za příjemného polojasného počasí. Pětičlenná choceňská výprava si přijela pro pěkná umístění. V kategorii mladších dorostenek to bylo 6. místo Štěpánky Shánělové a jednoznačné první místo Veroniky Chaloupkové v dorostenkách starších. V hlavní mužské kategorii si na dlouhé třináctikilometrové tratí dobře vedl Michal Pátek a doběhl 31. Také dva zástupci ve veteránských kategoriích si vedli úspěšně. Pro Lenku Chaloupkovou to bylo 6. místo a Jirka Švadlena svou kategorii vyhrál.
Nedělní krátká trať již za velmi studeného větrného počasí byla orientačně náročnější a opět v závěru využila těžký terén v kamenných polích. Pro první vítězství si v takové soutěži výborným výkonem doběhla Štěpánka Shánělová a pro druhé místo Veronika Chaloupková. Mužskou kategorii v neděli posílili Pavel Švadlena a Vojta Grundman a vedli si znamenitě - 11. a 16. místo. Michal Pátek po náročné sobotě obsadil 30. místo. Ve veteránských kategoriích pak obsadili Lenka Chaloupková 7.místo a Jirka Švadlena místo čtvrté.
15.5.2016 - 22:00 - Lenka Křivdová
Východočeský pohár pokračoval v Janovičkách
V sobotu 7. května zavítal kolotoč závodů Východočeského poháru do malebné krajiny broumovského výběžku - do Janoviček. Panenská příroda, krásné počasí a dobrá organizace pořadatelů z malého broumovského oddílu - to vše bylo kladem sobotního závodu. Choceňských orientačních běžců se zúčastnilo méně oproti jiným závodům, protože v Uherském Brodě se zároveň běželo Mistrovství České republiky ve sprintu. Ti nejlepší tedy odjeli na Moravu, aby zde bojovali o mistrovské medaile. Ale i v Janovičkách o sobě dali Choceňáci vědět. V závodě na zkrácené klasické trati se nejlépe vedlo Štěpánce Shánělové, která v kategorii mladších dorostenek vyhrála, zvítězil i Jirka Švadlena ve své veteránské kategorii. Na pomyslné stupně vítězů se dostal i Ivan Křivda, který doběhl na druhém místě.
10.5.2016 - 23:00 - Pavel Švadlena
Sezóna MTBO zahájena doublem
O víkendu byla v Česticích u Častolovic zahájena prvními dvěmi závody Českého poháru sezóna MTBO. A choceňským o-bajkerům se dařilo.
MTBO neboli Mountain Bike Orienteering neboli orienťák na horských kolech jsou závody, kterých se již třetí sezónu účastní i choceňští orienťáci. Letošní ročník Českého poháru byl odstartován v nedalekých lesích v okolí Borohrádku, kde se za hezkého slunečného počasí po rychlých rovinatých tratích proháněly více než čtyři stovky účastníků nejen z České republiky, ale i Slovenska, Polska, Rakouska či Itálie.
Po loňském seznamování s MTBO se hned v prvním letošním dvojzávodě projevila cyklistická připravenost Honzy Sháněla, který vyhrál v sobotní dlouhou trať v mužské podkategorii C, čímž si zajistil možnost startu v neděli na krátké trati v kategorii B, aby ji rovněž vyhrál. Povedl se mu tak husarský kousek, kdy si během prvních dvou závodů zajistil pro zbytek sezóny účast v "áčkové" kategorii. Velmi dobře zahájil své učinkování mezi mužskou elitou Pavel Švadlena, po slušném výkonu na dlouhé trati (21. místo), kde najel více než 70km v čase přes 214 minut, zajel výborně v nedělním závodě, kdy obsadil 13. místo v závěsu za kompletní českou špičkou či mistrem světa Italem Dallavalle. Michal Pátek mezi muži "B" obsadil 13. a 6. příčku.
10.5.2016 - 22:00 - Ondřej Pešek
Jesenická stovka
Více než 100 kilometrů cestami a pěšinami, horským a podhorským terénem, za hvězdné noci, chladného rána i parného dne, po hlavním hřebeni Hrubého Jeseníku se zbytky sněhu a k tomu více než čtyři tisíce metrů převýšení, to byly parametry extrémního závodu se startem a cílem v Šumperku - Jesenické stovky.
Na start tohoto závodu se i letos postavily dvě stovky závodníků a konkurence byla výrazně vyšší než v minulých letech - závod byl poprvé zařazen do Česko-slovenského poháru v ultratrailu. Svědčí o tom i zlepšení traťového rekordu o více než půl hodiny Petrem Hénekem, který doběhl v čase 11:02, druhý skončil Václav Král (12:12) a třetí byl Zdeněk Hruška (12:39). Náš Ondra Pešek na trati bojoval 16 hodin a 15 minut, což stačilo na 30. místo. Celou trať zdolalo 139 borců.
9.5.2016 - 13:00 - Lenka Křivdová
Zlato z MČR ve sprintu
Tomáš Křivda opět zazářil na Mistrovství ČR a odváží si zlatou medaili z nejkratší disciplíny orientačního běhu – sprintu.
Druhý květnový víkend proběhly pod taktovkou Slovanu Luhačovice dva mistrovské závody ve sprintových disciplínách. V sobotu se v centru Uherského Brodu konalo Mistrovství ČR v individuálním sprintu, v neděli se bojovalo o medaile ve smíšených čtyřčlenných štafetách. Na startu nechyběli ani závodníci z Klubu orientačního běhu Choceň. Překvapivého vítězství dosáhl Tom Křivda, který vyrovnaným výkonem vybojoval pro choceňské barvy zlatou medaili ve velmi silně obsazené kategorii. Obhájil tak prvenství z loňského roku, i když již v kategorii staršího dorostu. Do první desítky se devátým místem probojoval i Láďa Semrád. Káťa Chaloupková skončila v mladších dorostenkách osmnáctá, Jana Semrádová ve starších dorostenkách doběhla na 23. místě a Michal Švadlena na 34. místě. Posilám z Polska – Justýně Kostrzewské a Jackovi Okarmovi závod nevyšel, neměli v pořádku ražení všech kontrol. Výborně se ale vedlo ve veteránské kategorii H45 jejich polskému trenérovi. Kalikst Sobczyński si na své trati doběhl pro 1. místo. V nemistrovské kategorii dospělých se Veronika Chaloupková umístila na druhém místě, Veteraniádu běželi i Pavel Semrád a Ivana Švadlenová.

V neděli přišly na řadu sprintové štafety. Z našeho klubu jsme měli zastoupení v dorostenecké kategorii. Mezi více jak třiceti štafetami se čtveřice dorostenců – Jana Semrádová, Jacek Okarma, Káťa Chaloupková a Tom Křivda umístila na devátém místě. Výborně zaběhli především oba dorostenci - Jacek na druhém a Tomáš na posledním úseku.
3.5.2016 - 15:00 - Ondřej Pešek
Český pohár v Trutnově
Český pohár, INOV-8 CUP žebříček A a žebříček B-Čechy 2016 byly zahájeny dvěma závody v Trutnově - Horním Starém městě. Za vynikající závodní víkend můžeme poděkovat pořadatelům ze Slavie Hradec Králové a Lokomotivy Trutnov, kteří připravili pěkné prostorné shromažďiště s dostatkem občerstvení, ale především dobrou mapu a parádní tratě, vybraní závodníci v mužské a dámské elitě navíc běželi s GPS a jejich počínání na trati bylo možné sledovat on-line přenosem.
V sobotu byla na pořadu klasická trať, která prověřila závodníky jak po fyzické, tak po mapové stránce. Rozlehlý terén s hlubokými členitými údolími a sklaními útvary na hřbetech umožnil staviteli vytvořit nápadité tratě. Z našich závodníků dosáhli nejlepších výsledků Tomáš (6. v H18A), Láďa (10. v H18A), Jirka (1. v H70B), Ondra a Michal (21. a 29. V H21A) a Lenka CH (10. v D45B).
Nedělní krátká trať se odehrála v části prostoru se skalnatým hřebenem a ke konci tratí v porostově členitém lese. Orientačně náročné byly zejména náběhy do skal přes hranu, paradoxně se hodně chybovalo v "jednodušší" porostové části tratí. Výborný výsledek se podařilo zopakovat Láďovi (5. místo v H20A) a Jirkovi (2. místo v H70B), pěkného umístění dále dosáhli: Pavel a Ondra (22. a 26. V H21A), Tomáš (12. v H18A), Míša (14. v H16A), Lenka CH (6. v D45B), Lenka K (5. v D40B), Káťa (19. v D16A) a Ivan (8. v H45B).
3.5.2016 - 15:00 - Ondřej Pešek
Stříbro z nočního mistrovství republiky
Tradičně prvním mistrovským závodem o-sezóny bývá MČR v nočním orientačním běhu stejně tomu bylo i letos. Pořadatelé z OK Doksy umístili centrum závodů na jižní okraj Doks, co nejblíže závodnímu prostoru, který se rozprostíral odsud až k obci Bezděz. Terén byl z větší části velmi rychlý a rovinatý s drobnými pískovcovými srázky a teréními detaily, delší tratě zavedly závodníky do členitější části s údolími, skalkami a podmáčenou podložkou. S nástrahami nočního orienťáku se z choceňských běžců nejlépe vyrovnal Tomáš, který vybojoval 2. místo ve starším dorostu a navázal tak na úspěšnou loňskou sezónu. Vynikajícími výkony se prezentovali Láďa a Pavel, kteří skončili na 8. místě v juniorech a 4. místě v H40. Výsledky ostatních závodníků: Káťa 17. v D16, Verča 13. a Janička 15. v D18, Míša 37. v H16, Ondra 43. a Honza 54. v H21.
Následujícího dne pokračoval druhým kolem Český pohár štafet za pořadatelství OOB TJ Turnov v blízkosti bývalé obce Jabloneček. Závodní prostor protínalo hluboké strmé členité údolí, kolem centra byl terén rovinatý. Celkově byl les dobře průběžný, pouze v závěrečném pytlíku byla snížená viditelnost a podrost. Výborným výkonem opět zaujala mužská štafeta,která ve složení Láďa, Ondra a Pavel doběhla na 19. místě, Dorostenci v oslabeném složení (Tom, Míša, Verča) skončili na pěkném 7. místě v H18 a Janička se Štěpánkou a Káťou obsadily 15. příčku v D18.
26.4.2016 - 15:00 - Jitka Semrádová
Mistrovství a svatba
V sobotu 23.dubna uspořádal rychnovský oddíl Oblastní mistrovství a veteraniádu na krátké trati (a zároveň 6.kolo VčP) ve Slatině nad Zdobnicí. Běželo se na mapě Kubovna v mírně zvlněném lese s jedním hlubokým údolím a rozsáhlým hustníkem před cílem. Prostor závodu byl malý, a tak muži měli dvě mapy. Předpověď špatného počasí se naštěstí nevyplnila, bylo teplo a slunečno. Mistrem oblasti se stala Jana S. v D18C, druzí skončili Lenka K. v D40C a Míša v H16C. Jirka doběhl třetí v H65C a Štěpka na krásném 4.místě v D16C. V H21C byl Pavel Š. devátý. V D14D se dařilo Adélce, když obsadila 3.místo.
Po závodě jsme se přemístili na Šajtavu na svatební obřad Boba a Danči. Pod vedením Lenky K. jsme jim uspořádali krátký závod, při kterém prokázali, že mají na společný život dobře natrénováno. Novomanželům gratulujeme!
20.4.2016 - 15:00 - Lenka Křivdová
CEYOC 2016
Na Středoevropském poháru dorostu v orientačním běhu získal zlatou medaili choceňský Tomáš Křivda v reprezentačním dresu České republiky v kategorii štafet. V individuální disciplíně mu těsně unikly stupně vítězů, když skončil na čtvrtém místě.
První dubnový víkend se konaly v okolí Teplic na Moravě závody pro nejlepší orientační běžce střední Evropy v dorosteneckých kategoriích. V sobotu se závodilo na krátké trati, v neděli přišly na řadu štafety. Přesto, že Tomáš letos postoupil věkem do vyšší kategorie, zaběhl výborně a zaostal pouhé čtyři vteřiny za třetím místem. V nedělních štafetách spolu s reprezentačním kolegou Honzou Bendákem a Vojtou Sýkorou zaběhli bezchybný závod a v cíli se mohli radovat z jasného vítězství. Svými výsledky Tomáš napomohl k celkovému vítězství Čechů nad druhými Maďary a třetími Poláky. Záznam z celého Středoevropského poháru dorostu je ke zhlédnutí v archivu České televize.
19.4.2016 - 15:00 - Jitka Semrádová
Klasika v Žampachu
Příležitost prohlédnout si jarní arboretum v Žampachu jsme dostali v sobotu 16.dubna na 5.kole Východočeského poháru za celkem přívětivého počasí. Pořadatelé z Ústí nad Orlicí postavili klasickou trať na mapě Doubravka v dost kopcovitém terénu s údolími a hřbety, v lese s místy ostružinovým podrostem, ale někteří si zaběhali i po loukách. Za neúčasti dorostenců a juniorů (MČR NOB) zvítězil v H65C Jirka a v D35D Lenka Ch.. Ivan doběhl pátý v H45C a Michal P. šestý v H21C. Poprvé se na závody podívali v kategorii P Kuba Šimek a Patricie Vanická.
19.4.2016 - 12:00 - Bohumil Sýkora
Pardubický vinařský půlmaraton
V sobotu 16.dubna 2016 se na start svého prvního půlmaratonu postavila Daniela Pěluchová. Poblíž pardubické třídy Míru spolu s ní vystartovalo téměř 1500 běžců. Běželi se dvě 10ti kilometrová kola v rovinaté východní a severní části Pardubic za baječné atmosféry diváků. Na průběhu 10.km měla Danča vynikající čas 57:54 a vše nasvědčovalo splnění jejího cíle, dokončení pod 2 hodiny. Bohužel však na 15.km přišla krize, ze které se už nedalo dostat a tak to byl v cíli na Pernštýnském náměstí i tak velmi pěkný čas 2:02:29, krásné 88.místo mezi ženami a celkové 977.místo. Pocity těsně po doběhu komentují její slova "Chce mi smát a brečet zároveň". Nakonec však přece jen převážil sportovní úspěch a i ten úsměv.
13.4.2016 - 15:00 - Jitka Semrádová
Jičínské závody
Za velmi chladného a deštivého počasí jsme v sobotu 9.dubna absolvovali jičínský dvojzávod. Dopoledne byla připravena krátká trať na vrchu Tábor (u Lomnice nad Popelkou) na mapě stejného jména. Běželo se ve velmi těžkém terénu převážně ve svahu s kamenitou podložkou a s mnoha detaily (jámy, kupky, kamenné hráze) a místy s velkou hustotou kontrol. Závod byl počítán jako 3.kolo VčP a našim závodníkům se dařilo. Ve svých kategoriích zvítězili Jacek (H18C), Kalikst (H45C) a Jirka (H65C), druzí byli Káťa (D16C), Verča (D18C) a Míša (H16C). Kategorii H21C kvůli velkému počtu závodníků rozdělili, v H21C1 doběhl Láďa třetí a v H21C2 Tom čtvrtý. Čtvrté místo v D18C obsadila Justyna a v D35D Lenka Ch. vyhrála.
Odpoledne jsme se přesunuli do Železnice, kde proběhlo oblastní mistrovství ve sprintu (a 4.kolo VčP). Startovalo se na kopci a první část tratí vedla prudkým a klouzavým svahem listnatým lesem, pokračovalo se přes potok a louku do městečka s úzkými ulicemi a jedním umělým plotem, do kterého se nechal chytit Tom. Vítězství si odnesl Kalikst v H45C a druzí doběhli Jacek v H18C a Jirka v H65C. Třetí místo (a právo startu na MČR ve sprintu) získala Justyna. Čtvrtí skončili Ivan v H45C a Pavel S. v H45D. V nejlépe obsazené kategorii H21C byl Láďa devátý.
13.4.2016 - 15:00 - Jitka Semrádová
Soustředění na Bramberku
Letošní soustředění našeho oddílu proběhlo na chatě Barbora nedaleko rozhledny Bramberk v Jizerských horách. První auto s nedočkavci vyjelo už ve čtvrtek 31.března, a tak jeho posádka mohla v pátek ráno absolvovat první trénink - dlouhé postupy k poznání mapy. Nemilým zpestřením bylo nečekané sněžení a velmi chladno. Avšak počasí se neustále zlepšovalo, v lese sice ležel občas nějaký sníh, v neděli bylo už teplo. Na páteční odpoledne byly v plánu výběhy do kopce a seběhy s mapou, k tréninku se postupně přidávali ti, co přijeli později. Večer se promítalo - Ondra s Michalem ukázali obrázky z výletu do Argentiny a Chile, Pavel se podělil o zážitky z Nového Zélandu, kde byl s Míšou.
V sobotu jsme trénovali kombotech neboli kombinované techniky - běh na vrstevnicové mapě, koridorem a krátké postupy. Na závěr jsme si dali lesní sprint, při němž měl Ondra na hlavě kameru. Odpoledne jsme se zúčastnili Mistrovství Ještědské oblasti ve sprintu v Hodkovicích nad Mohelkou, kde se až na výjimky všichni přihlásili do kategorií DH21. Oddílové mistrovství vyhrál v mužích Pavel Š., v ženách Jana S. "Únava" se začala projevovat neskutečnými úlety při odbočování auty cestou tam i zpět. Večer ti, kdo toho měli málo, běželi nočák. Následovala volná zábava, ping pong a příprava na americké štafety. To znamenalo losování dvojic ze čtyř výkonnostních košů a shlédnutí videa z těchto štafet z Běluně 2010.
V neděli byly na pořadu velmi populární americké štafety dvojic pod taktovkou Pavla Š.. Většinu závodu byla v čele Verča s Markem. Po Markově chybě na předposledním úseku se dotáhla štafeta Shánělových a Štěpka měla v závěrečném stoupání do cíle více sil než Verča a zaslouženě spolu s Honzou zvítězila. Na 3.místě po vyrovnaném výkonu doběhla Jana s Romanem. Následovala Káťa s Míšou, Jirka Šafr s Martinem, Michal s Lenkou Ch., Láďa s taťkou, Vojta s Jirkou Švadlenou a Ondra s Jirkou Krummerem. Během závodu nasazoval Pavel vybraným jedincům na hlavu kameru. Odpoledne proběhlo oddílové mistrovství na krátké trati, kde zvítězil Láďa a slabší jedinci odpadali.
Soustředění se za přispění pěkného počasí vydařilo, velký dík patří těm, co se starali o tréniky, a především Honzovi za zajištěné ubytování.
13.4.2016 - 15:00 - Jitka Semrádová
2.kolo VčP
V sobotu 2.dubna se v novém terénu v Bílsku u Kopidlna konalo 2.kolo Východočeského poháru. Pořadatelé ze Studence postavili tratě na mapě Habrovník v dobře průběžném terénu s převážně listnatým lesem s cestami, ale běželo se i na loukách s různými porosty. Za teplého počasí byla ovšem účast našeho oddílu slabá, neboť většina členů se soustředila jinde. Příčky nejvyšší jsme získali díky našim polským přátelům: Kalikst vyhrál v H45C a Szymon byl druhý v H18C, Zuzka Skalická přidala 3.místo v D12D.
20.3.2016 - 20:00 - Jitka Semrádová
Jarní pohár
Sezona OB začala v pátek 18.března víkendovým Jarním pohárem, pořádaným hradeckým oddílem OK 99. Páteční noční závod proběhl u rybníka Biřička na stejnojmenné mapě v rovinatém terénu s hustou sítí cest a vegetačními detaily. Z našeho oddílu vybojoval v H21A 6.místo Honza S., Michal K. doběhl v H35 sedmý. V prestižní kategorii H21E startoval Láďa, ale poté, co nemohl nalézt 25.kontrolu, nakonec vzdal.
V sobotu u obce Michnovka proběhlo 1.kolo Českého poháru štafet na mapě Velká Dorota ve velmi rychlém a mírně zvlněném terénu, v lese bez listí některé kontroly svítily. Startovalo šest našich štafet. V D18 skvěle zaběhlo trio "našich" polských dorostenek (Paulina, Kamila a Justyna) a skončilo třetí. Druhá štafeta ve složení Jana, Káťa a Štěpka byla čtrnáctá. V H18 nebylo Tomovi na 1.úseku dobře, a tak spolu s Polákem Szymonem a Míšou obsadili 15.místo. V hlavní mužské kategorii H21 jsme měli dvě štafety. Láďa, Ondra a Michal P. zaběhli na pěkném 20.místě, Martin, Pavel Š. a Honza S. byli 34. V kategorii H105 uspěla štafeta Kalikst, Roman P. a Jirka Š. třetím místem.
V neděli jsme na stejném místě za chladnějšího počasí absolvovali další závod, zařazený jako 1.kolo Východočeského poháru (pro žactvo a veterány) a poslední kolo ZHL. Navíc šlo v kategoriích DH21C o nominaci na Středoevropský pohár dorostu - CEYOC a v těchto kategoriích tak běželo přes sto závodníků. Tom doběhl sedmý a na závody CEYOC se nominoval, gratulujeme. Martin skončil 28., Justyna 11., Paulina 13. a Jana 31. V H21A byl Láďa 11., v H45C Kalikst vyhrál a Ivan obsadil 6.místo. V D35C získala Lenka K. 7.místo, v D35D Lenka Ch. čtvrté a v H45D Pavel S. desáté.
Během celého víkendu se počítaly výsledky do soutěže klubů, kde jsme za velkého přispění polských běžců skončili na 10.místě.
12. 1. 2016 - 14:30 - Lenka Křivdová
Nejlepší sportovci okresu Ústí nad Orlicí
Anketa "Nejúspěšnější sportovec okresu Ústí nad Orlicí" za rok 2015 se konala 11. ledna. Datum plný jedniček byl velmi příznačný. Vyhlašovali se totiž jedničky ze všech sportovních odvětví.
V pondělní podvečer se v ústeckém kulturním domě uskutečnil 47. ročník slavnostního vyhlašování nejúspěšnějších sportovců okresu Ústí nad Orlicí za rok 2015. Tradiční setkání je určeno jako ocenění a poděkování těm nejúspěšnějším sportovcům a kolektivům z řad dětí, mládeže i dospělých, je určeno i obětavým trenérům, cvičitelům a rozhodčím. Mezi nejlépe hodnocené sportovce okresu byli tentokrát přizváni i dorostenci z Klubu orientačního běhu Choceň. V kategorii dorost a junioři byl mezi desítkou nejlepších vyhlášen Tomáš Křivda, který v loňském roce opanoval kategorii mladších dorostenců. Na Mistrovství Evropy v rumunské Kluži získal dvě šestá a jedno sedmé místo a na mistrovstvích České republiky vybojoval tři zlaté a jednu stříbrnou medaili. V neoficiálním hodnocení všech orientačních běžců z celé republiky byl nejlépe hodnoceným běžcem, získal nejvíce medailí ze všech proběhlých mistrovství ČR. Při slavnostním vyhlášení sportovců okresu Ústí nad Orlicí v kategorii kolektivy mládeže byli také dekorováni choceňští dorostenci, kteří v roce 2015 dosáhli výborného 5. místa v Českém poháru štafet. Spolu s Tomášem si cenu převzal i Ladislav Semrád, který byl po celý loňský rok velkou oporou výborně běhající štafety. Do bojů o cenné body se v průběhu roku zapojil i Michal Švadlena a dva polští závodníci v dresu K.O.B. Choceň.

Tomáš i Láďa se zasloužili ziskem medailí i o další úspěch a to v neoficiálním hodnocení - Medailová o-bilance v roce 2015 - kde Tom byl byl nejlepší (tři zlaté a jedna stříbrná na MČR) a spolu s bronzovou medailí Ládi z MČR na KT se oddíl v tomto hodnocení umístil na výborném 6.místě v rámci všech oddílů České republiky. Více na stránkách ČSOS.
Starší novinky: 2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008