Soutěže Vč oblasti v orientačním běhu - neděle 16. 10. 2016 - Dvořisko
Malá cena Velké Verandy (lesní kros) - neděle 4. 12. 2016 - Choceň

Novinky:
16.5.2016 - 19:00 - Jiří Švadlena
Béčkový žebříček v Halounech
O víkendu 14. - 15. 5. pokračoval žebříček B dvojzávodem v Brdských lesích.
Centrum závodu se nacházelo na okraji obce Halouny, 5 km JZ od Řevnic. 1350 přihlášených závodníků čekal členitý, kopcovitý terén místy s kamennými poli. Sobotní fyzicky náročná klasická trať se běžela za příjemného polojasného počasí. Pětičlenná choceňská výprava si přijela pro pěkná umístění. V kategorii mladších dorostenek to bylo 6. místo Štěpánky Shánělové a jednoznačné první místo Veroniky Chaloupkové v dorostenkách starších. V hlavní mužské kategorii si na dlouhé třináctikilometrové tratí dobře vedl Michal Pátek a doběhl 31. Také dva zástupci ve veteránských kategoriích si vedli úspěšně. Pro Lenku Chaloupkovou to bylo 6. místo a Jirka Švadlena svou kategorii vyhrál.
Nedělní krátká trať již za velmi studeného větrného počasí byla orientačně náročnější a opět v závěru využila těžký terén v kamenných polích. Pro první vítězství si v takové soutěži výborným výkonem doběhla Štěpánka Shánělová a pro druhé místo Veronika Chaloupková. Mužskou kategorii v neděli posílili Pavel Švadlena a Vojta Grundman a vedli si znamenitě - 11. a 16. místo. Michal Pátek po náročné sobotě obsadil 30. místo. Ve veteránských kategoriích pak obsadili Lenka Chaloupková 7.místo a Jirka Švadlena místo čtvrté.
15.5.2016 - 22:00 - Lenka Křivdová
Východočeský pohár pokračoval v Janovičkách
V sobotu 7. května zavítal kolotoč závodů Východočeského poháru do malebné krajiny broumovského výběžku - do Janoviček. Panenská příroda, krásné počasí a dobrá organizace pořadatelů z malého broumovského oddílu - to vše bylo kladem sobotního závodu. Choceňských orientačních běžců se zúčastnilo méně oproti jiným závodům, protože v Uherském Brodě se zároveň běželo Mistrovství České republiky ve sprintu. Ti nejlepší tedy odjeli na Moravu, aby zde bojovali o mistrovské medaile. Ale i v Janovičkách o sobě dali Choceňáci vědět. V závodě na zkrácené klasické trati se nejlépe vedlo Štěpánce Shánělové, která v kategorii mladších dorostenek vyhrála, zvítězil i Jirka Švadlena ve své veteránské kategorii. Na pomyslné stupně vítězů se dostal i Ivan Křivda, který doběhl na druhém místě.
10.5.2016 - 23:00 - Pavel Švadlena
Sezóna MTBO zahájena doublem
O víkendu byla v Česticích u Častolovic zahájena prvními dvěmi závody Českého poháru sezóna MTBO. A choceňským o-bajkerům se dařilo.
MTBO neboli Mountain Bike Orienteering neboli orienťák na horských kolech jsou závody, kterých se již třetí sezónu účastní i choceňští orienťáci. Letošní ročník Českého poháru byl odstartován v nedalekých lesích v okolí Borohrádku, kde se za hezkého slunečného počasí po rychlých rovinatých tratích proháněly více než čtyři stovky účastníků nejen z České republiky, ale i Slovenska, Polska, Rakouska či Itálie.
Po loňském seznamování s MTBO se hned v prvním letošním dvojzávodě projevila cyklistická připravenost Honzy Sháněla, který vyhrál v sobotní dlouhou trať v mužské podkategorii C, čímž si zajistil možnost startu v neděli na krátké trati v kategorii B, aby ji rovněž vyhrál. Povedl se mu tak husarský kousek, kdy si během prvních dvou závodů zajistil pro zbytek sezóny účast v "áčkové" kategorii. Velmi dobře zahájil své učinkování mezi mužskou elitou Pavel Švadlena, po slušném výkonu na dlouhé trati (21. místo), kde najel více než 70km v čase přes 214 minut, zajel výborně v nedělním závodě, kdy obsadil 13. místo v závěsu za kompletní českou špičkou či mistrem světa Italem Dallavalle. Michal Pátek mezi muži "B" obsadil 13. a 6. příčku.
10.5.2016 - 22:00 - Ondřej Pešek
Jesenická stovka
Více než 100 kilometrů cestami a pěšinami, horským a podhorským terénem, za hvězdné noci, chladného rána i parného dne, po hlavním hřebeni Hrubého Jeseníku se zbytky sněhu a k tomu více než čtyři tisíce metrů převýšení, to byly parametry extrémního závodu se startem a cílem v Šumperku - Jesenické stovky.
Na start tohoto závodu se i letos postavily dvě stovky závodníků a konkurence byla výrazně vyšší než v minulých letech - závod byl poprvé zařazen do Česko-slovenského poháru v ultratrailu. Svědčí o tom i zlepšení traťového rekordu o více než půl hodiny Petrem Hénekem, který doběhl v čase 11:02, druhý skončil Václav Král (12:12) a třetí byl Zdeněk Hruška (12:39). Náš Ondra Pešek na trati bojoval 16 hodin a 15 minut, což stačilo na 30. místo. Celou trať zdolalo 139 borců.
9.5.2016 - 13:00 - Lenka Křivdová
Zlato z MČR ve sprintu
Tomáš Křivda opět zazářil na Mistrovství ČR a odváží si zlatou medaili z nejkratší disciplíny orientačního běhu – sprintu.
Druhý květnový víkend proběhly pod taktovkou Slovanu Luhačovice dva mistrovské závody ve sprintových disciplínách. V sobotu se v centru Uherského Brodu konalo Mistrovství ČR v individuálním sprintu, v neděli se bojovalo o medaile ve smíšených čtyřčlenných štafetách. Na startu nechyběli ani závodníci z Klubu orientačního běhu Choceň. Překvapivého vítězství dosáhl Tom Křivda, který vyrovnaným výkonem vybojoval pro choceňské barvy zlatou medaili ve velmi silně obsazené kategorii. Obhájil tak prvenství z loňského roku, i když již v kategorii staršího dorostu. Do první desítky se devátým místem probojoval i Láďa Semrád. Káťa Chaloupková skončila v mladších dorostenkách osmnáctá, Jana Semrádová ve starších dorostenkách doběhla na 23. místě a Michal Švadlena na 34. místě. Posilám z Polska – Justýně Kostrzewské a Jackovi Okarmovi závod nevyšel, neměli v pořádku ražení všech kontrol. Výborně se ale vedlo ve veteránské kategorii H45 jejich polskému trenérovi. Kalikst Sobczyński si na své trati doběhl pro 1. místo. V nemistrovské kategorii dospělých se Veronika Chaloupková umístila na druhém místě, Veteraniádu běželi i Pavel Semrád a Ivana Švadlenová.

V neděli přišly na řadu sprintové štafety. Z našeho klubu jsme měli zastoupení v dorostenecké kategorii. Mezi více jak třiceti štafetami se čtveřice dorostenců – Jana Semrádová, Jacek Okarma, Káťa Chaloupková a Tom Křivda umístila na devátém místě. Výborně zaběhli především oba dorostenci - Jacek na druhém a Tomáš na posledním úseku.
3.5.2016 - 15:00 - Ondřej Pešek
Český pohár v Trutnově
Český pohár, INOV-8 CUP žebříček A a žebříček B-Čechy 2016 byly zahájeny dvěma závody v Trutnově - Horním Starém městě. Za vynikající závodní víkend můžeme poděkovat pořadatelům ze Slavie Hradec Králové a Lokomotivy Trutnov, kteří připravili pěkné prostorné shromažďiště s dostatkem občerstvení, ale především dobrou mapu a parádní tratě, vybraní závodníci v mužské a dámské elitě navíc běželi s GPS a jejich počínání na trati bylo možné sledovat on-line přenosem.
V sobotu byla na pořadu klasická trať, která prověřila závodníky jak po fyzické, tak po mapové stránce. Rozlehlý terén s hlubokými členitými údolími a sklaními útvary na hřbetech umožnil staviteli vytvořit nápadité tratě. Z našich závodníků dosáhli nejlepších výsledků Tomáš (6. v H18A), Láďa (10. v H18A), Jirka (1. v H70B), Ondra a Michal (21. a 29. V H21A) a Lenka CH (10. v D45B).
Nedělní krátká trať se odehrála v části prostoru se skalnatým hřebenem a ke konci tratí v porostově členitém lese. Orientačně náročné byly zejména náběhy do skal přes hranu, paradoxně se hodně chybovalo v "jednodušší" porostové části tratí. Výborný výsledek se podařilo zopakovat Láďovi (5. místo v H20A) a Jirkovi (2. místo v H70B), pěkného umístění dále dosáhli: Pavel a Ondra (22. a 26. V H21A), Tomáš (12. v H18A), Míša (14. v H16A), Lenka CH (6. v D45B), Lenka K (5. v D40B), Káťa (19. v D16A) a Ivan (8. v H45B).
3.5.2016 - 15:00 - Ondřej Pešek
Stříbro z nočního mistrovství republiky
Tradičně prvním mistrovským závodem o-sezóny bývá MČR v nočním orientačním běhu stejně tomu bylo i letos. Pořadatelé z OK Doksy umístili centrum závodů na jižní okraj Doks, co nejblíže závodnímu prostoru, který se rozprostíral odsud až k obci Bezděz. Terén byl z větší části velmi rychlý a rovinatý s drobnými pískovcovými srázky a teréními detaily, delší tratě zavedly závodníky do členitější části s údolími, skalkami a podmáčenou podložkou. S nástrahami nočního orienťáku se z choceňských běžců nejlépe vyrovnal Tomáš, který vybojoval 2. místo ve starším dorostu a navázal tak na úspěšnou loňskou sezónu. Vynikajícími výkony se prezentovali Láďa a Pavel, kteří skončili na 8. místě v juniorech a 4. místě v H40. Výsledky ostatních závodníků: Káťa 17. v D16, Verča 13. a Janička 15. v D18, Míša 37. v H16, Ondra 43. a Honza 54. v H21.
Následujícího dne pokračoval druhým kolem Český pohár štafet za pořadatelství OOB TJ Turnov v blízkosti bývalé obce Jabloneček. Závodní prostor protínalo hluboké strmé členité údolí, kolem centra byl terén rovinatý. Celkově byl les dobře průběžný, pouze v závěrečném pytlíku byla snížená viditelnost a podrost. Výborným výkonem opět zaujala mužská štafeta,která ve složení Láďa, Ondra a Pavel doběhla na 19. místě, Dorostenci v oslabeném složení (Tom, Míša, Verča) skončili na pěkném 7. místě v H18 a Janička se Štěpánkou a Káťou obsadily 15. příčku v D18.
26.4.2016 - 15:00 - Jitka Semrádová
Mistrovství a svatba
V sobotu 23.dubna uspořádal rychnovský oddíl Oblastní mistrovství a veteraniádu na krátké trati (a zároveň 6.kolo VčP) ve Slatině nad Zdobnicí. Běželo se na mapě Kubovna v mírně zvlněném lese s jedním hlubokým údolím a rozsáhlým hustníkem před cílem. Prostor závodu byl malý, a tak muži měli dvě mapy. Předpověď špatného počasí se naštěstí nevyplnila, bylo teplo a slunečno. Mistrem oblasti se stala Jana S. v D18C, druzí skončili Lenka K. v D40C a Míša v H16C. Jirka doběhl třetí v H65C a Štěpka na krásném 4.místě v D16C. V H21C byl Pavel Š. devátý. V D14D se dařilo Adélce, když obsadila 3.místo.
Po závodě jsme se přemístili na Šajtavu na svatební obřad Boba a Danči. Pod vedením Lenky K. jsme jim uspořádali krátký závod, při kterém prokázali, že mají na společný život dobře natrénováno. Novomanželům gratulujeme!
20.4.2016 - 15:00 - Lenka Křivdová
CEYOC 2016
Na Středoevropském poháru dorostu v orientačním běhu získal zlatou medaili choceňský Tomáš Křivda v reprezentačním dresu České republiky v kategorii štafet. V individuální disciplíně mu těsně unikly stupně vítězů, když skončil na čtvrtém místě.
První dubnový víkend se konaly v okolí Teplic na Moravě závody pro nejlepší orientační běžce střední Evropy v dorosteneckých kategoriích. V sobotu se závodilo na krátké trati, v neděli přišly na řadu štafety. Přesto, že Tomáš letos postoupil věkem do vyšší kategorie, zaběhl výborně a zaostal pouhé čtyři vteřiny za třetím místem. V nedělních štafetách spolu s reprezentačním kolegou Honzou Bendákem a Vojtou Sýkorou zaběhli bezchybný závod a v cíli se mohli radovat z jasného vítězství. Svými výsledky Tomáš napomohl k celkovému vítězství Čechů nad druhými Maďary a třetími Poláky. Záznam z celého Středoevropského poháru dorostu je ke zhlédnutí v archivu České televize.
19.4.2016 - 15:00 - Jitka Semrádová
Klasika v Žampachu
Příležitost prohlédnout si jarní arboretum v Žampachu jsme dostali v sobotu 16.dubna na 5.kole Východočeského poháru za celkem přívětivého počasí. Pořadatelé z Ústí nad Orlicí postavili klasickou trať na mapě Doubravka v dost kopcovitém terénu s údolími a hřbety, v lese s místy ostružinovým podrostem, ale někteří si zaběhali i po loukách. Za neúčasti dorostenců a juniorů (MČR NOB) zvítězil v H65C Jirka a v D35D Lenka Ch.. Ivan doběhl pátý v H45C a Michal P. šestý v H21C. Poprvé se na závody podívali v kategorii P Kuba Šimek a Patricie Vanická.
19.4.2016 - 12:00 - Bohumil Sýkora
Pardubický vinařský půlmaraton
V sobotu 16.dubna 2016 se na start svého prvního půlmaratonu postavila Daniela Pěluchová. Poblíž pardubické třídy Míru spolu s ní vystartovalo téměř 1500 běžců. Běželi se dvě 10ti kilometrová kola v rovinaté východní a severní části Pardubic za baječné atmosféry diváků. Na průběhu 10.km měla Danča vynikající čas 57:54 a vše nasvědčovalo splnění jejího cíle, dokončení pod 2 hodiny. Bohužel však na 15.km přišla krize, ze které se už nedalo dostat a tak to byl v cíli na Pernštýnském náměstí i tak velmi pěkný čas 2:02:29, krásné 88.místo mezi ženami a celkové 977.místo. Pocity těsně po doběhu komentují její slova "Chce mi smát a brečet zároveň". Nakonec však přece jen převážil sportovní úspěch a i ten úsměv.
13.4.2016 - 15:00 - Jitka Semrádová
Jičínské závody
Za velmi chladného a deštivého počasí jsme v sobotu 9.dubna absolvovali jičínský dvojzávod. Dopoledne byla připravena krátká trať na vrchu Tábor (u Lomnice nad Popelkou) na mapě stejného jména. Běželo se ve velmi těžkém terénu převážně ve svahu s kamenitou podložkou a s mnoha detaily (jámy, kupky, kamenné hráze) a místy s velkou hustotou kontrol. Závod byl počítán jako 3.kolo VčP a našim závodníkům se dařilo. Ve svých kategoriích zvítězili Jacek (H18C), Kalikst (H45C) a Jirka (H65C), druzí byli Káťa (D16C), Verča (D18C) a Míša (H16C). Kategorii H21C kvůli velkému počtu závodníků rozdělili, v H21C1 doběhl Láďa třetí a v H21C2 Tom čtvrtý. Čtvrté místo v D18C obsadila Justyna a v D35D Lenka Ch. vyhrála.
Odpoledne jsme se přesunuli do Železnice, kde proběhlo oblastní mistrovství ve sprintu (a 4.kolo VčP). Startovalo se na kopci a první část tratí vedla prudkým a klouzavým svahem listnatým lesem, pokračovalo se přes potok a louku do městečka s úzkými ulicemi a jedním umělým plotem, do kterého se nechal chytit Tom. Vítězství si odnesl Kalikst v H45C a druzí doběhli Jacek v H18C a Jirka v H65C. Třetí místo (a právo startu na MČR ve sprintu) získala Justyna. Čtvrtí skončili Ivan v H45C a Pavel S. v H45D. V nejlépe obsazené kategorii H21C byl Láďa devátý.
13.4.2016 - 15:00 - Jitka Semrádová
Soustředění na Bramberku
Letošní soustředění našeho oddílu proběhlo na chatě Barbora nedaleko rozhledny Bramberk v Jizerských horách. První auto s nedočkavci vyjelo už ve čtvrtek 31.března, a tak jeho posádka mohla v pátek ráno absolvovat první trénink - dlouhé postupy k poznání mapy. Nemilým zpestřením bylo nečekané sněžení a velmi chladno. Avšak počasí se neustále zlepšovalo, v lese sice ležel občas nějaký sníh, v neděli bylo už teplo. Na páteční odpoledne byly v plánu výběhy do kopce a seběhy s mapou, k tréninku se postupně přidávali ti, co přijeli později. Večer se promítalo - Ondra s Michalem ukázali obrázky z výletu do Argentiny a Chile, Pavel se podělil o zážitky z Nového Zélandu, kde byl s Míšou.
V sobotu jsme trénovali kombotech neboli kombinované techniky - běh na vrstevnicové mapě, koridorem a krátké postupy. Na závěr jsme si dali lesní sprint, při němž měl Ondra na hlavě kameru. Odpoledne jsme se zúčastnili Mistrovství Ještědské oblasti ve sprintu v Hodkovicích nad Mohelkou, kde se až na výjimky všichni přihlásili do kategorií DH21. Oddílové mistrovství vyhrál v mužích Pavel Š., v ženách Jana S. "Únava" se začala projevovat neskutečnými úlety při odbočování auty cestou tam i zpět. Večer ti, kdo toho měli málo, běželi nočák. Následovala volná zábava, ping pong a příprava na americké štafety. To znamenalo losování dvojic ze čtyř výkonnostních košů a shlédnutí videa z těchto štafet z Běluně 2010.
V neděli byly na pořadu velmi populární americké štafety dvojic pod taktovkou Pavla Š.. Většinu závodu byla v čele Verča s Markem. Po Markově chybě na předposledním úseku se dotáhla štafeta Shánělových a Štěpka měla v závěrečném stoupání do cíle více sil než Verča a zaslouženě spolu s Honzou zvítězila. Na 3.místě po vyrovnaném výkonu doběhla Jana s Romanem. Následovala Káťa s Míšou, Jirka Šafr s Martinem, Michal s Lenkou Ch., Láďa s taťkou, Vojta s Jirkou Švadlenou a Ondra s Jirkou Krummerem. Během závodu nasazoval Pavel vybraným jedincům na hlavu kameru. Odpoledne proběhlo oddílové mistrovství na krátké trati, kde zvítězil Láďa a slabší jedinci odpadali.
Soustředění se za přispění pěkného počasí vydařilo, velký dík patří těm, co se starali o tréniky, a především Honzovi za zajištěné ubytování.
13.4.2016 - 15:00 - Jitka Semrádová
2.kolo VčP
V sobotu 2.dubna se v novém terénu v Bílsku u Kopidlna konalo 2.kolo Východočeského poháru. Pořadatelé ze Studence postavili tratě na mapě Habrovník v dobře průběžném terénu s převážně listnatým lesem s cestami, ale běželo se i na loukách s různými porosty. Za teplého počasí byla ovšem účast našeho oddílu slabá, neboť většina členů se soustředila jinde. Příčky nejvyšší jsme získali díky našim polským přátelům: Kalikst vyhrál v H45C a Szymon byl druhý v H18C, Zuzka Skalická přidala 3.místo v D12D.
20.3.2016 - 20:00 - Jitka Semrádová
Jarní pohár
Sezona OB začala v pátek 18.března víkendovým Jarním pohárem, pořádaným hradeckým oddílem OK 99. Páteční noční závod proběhl u rybníka Biřička na stejnojmenné mapě v rovinatém terénu s hustou sítí cest a vegetačními detaily. Z našeho oddílu vybojoval v H21A 6.místo Honza S., Michal K. doběhl v H35 sedmý. V prestižní kategorii H21E startoval Láďa, ale poté, co nemohl nalézt 25.kontrolu, nakonec vzdal.
V sobotu u obce Michnovka proběhlo 1.kolo Českého poháru štafet na mapě Velká Dorota ve velmi rychlém a mírně zvlněném terénu, v lese bez listí některé kontroly svítily. Startovalo šest našich štafet. V D18 skvěle zaběhlo trio "našich" polských dorostenek (Paulina, Kamila a Justyna) a skončilo třetí. Druhá štafeta ve složení Jana, Káťa a Štěpka byla čtrnáctá. V H18 nebylo Tomovi na 1.úseku dobře, a tak spolu s Polákem Szymonem a Míšou obsadili 15.místo. V hlavní mužské kategorii H21 jsme měli dvě štafety. Láďa, Ondra a Michal P. zaběhli na pěkném 20.místě, Martin, Pavel Š. a Honza S. byli 34. V kategorii H105 uspěla štafeta Kalikst, Roman P. a Jirka Š. třetím místem.
V neděli jsme na stejném místě za chladnějšího počasí absolvovali další závod, zařazený jako 1.kolo Východočeského poháru (pro žactvo a veterány) a poslední kolo ZHL. Navíc šlo v kategoriích DH21C o nominaci na Středoevropský pohár dorostu - CEYOC a v těchto kategoriích tak běželo přes sto závodníků. Tom doběhl sedmý a na závody CEYOC se nominoval, gratulujeme. Martin skončil 28., Justyna 11., Paulina 13. a Jana 31. V H21A byl Láďa 11., v H45C Kalikst vyhrál a Ivan obsadil 6.místo. V D35C získala Lenka K. 7.místo, v D35D Lenka Ch. čtvrté a v H45D Pavel S. desáté.
Během celého víkendu se počítaly výsledky do soutěže klubů, kde jsme za velkého přispění polských běžců skončili na 10.místě.
12. 1. 2016 - 14:30 - Lenka Křivdová
Nejlepší sportovci okresu Ústí nad Orlicí
Anketa "Nejúspěšnější sportovec okresu Ústí nad Orlicí" za rok 2015 se konala 11. ledna. Datum plný jedniček byl velmi příznačný. Vyhlašovali se totiž jedničky ze všech sportovních odvětví.
V pondělní podvečer se v ústeckém kulturním domě uskutečnil 47. ročník slavnostního vyhlašování nejúspěšnějších sportovců okresu Ústí nad Orlicí za rok 2015. Tradiční setkání je určeno jako ocenění a poděkování těm nejúspěšnějším sportovcům a kolektivům z řad dětí, mládeže i dospělých, je určeno i obětavým trenérům, cvičitelům a rozhodčím. Mezi nejlépe hodnocené sportovce okresu byli tentokrát přizváni i dorostenci z Klubu orientačního běhu Choceň. V kategorii dorost a junioři byl mezi desítkou nejlepších vyhlášen Tomáš Křivda, který v loňském roce opanoval kategorii mladších dorostenců. Na Mistrovství Evropy v rumunské Kluži získal dvě šestá a jedno sedmé místo a na mistrovstvích České republiky vybojoval tři zlaté a jednu stříbrnou medaili. V neoficiálním hodnocení všech orientačních běžců z celé republiky byl nejlépe hodnoceným běžcem, získal nejvíce medailí ze všech proběhlých mistrovství ČR. Při slavnostním vyhlášení sportovců okresu Ústí nad Orlicí v kategorii kolektivy mládeže byli také dekorováni choceňští dorostenci, kteří v roce 2015 dosáhli výborného 5. místa v Českém poháru štafet. Spolu s Tomášem si cenu převzal i Ladislav Semrád, který byl po celý loňský rok velkou oporou výborně běhající štafety. Do bojů o cenné body se v průběhu roku zapojil i Michal Švadlena a dva polští závodníci v dresu K.O.B. Choceň.

Tomáš i Láďa se zasloužili ziskem medailí i o další úspěch a to v neoficiálním hodnocení - Medailová o-bilance v roce 2015 - kde Tom byl byl nejlepší (tři zlaté a jedna stříbrná na MČR) a spolu s bronzovou medailí Ládi z MČR na KT se oddíl v tomto hodnocení umístil na výborném 6.místě v rámci všech oddílů České republiky. Více na stránkách ČSOS.
Starší novinky: 2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008