Mistrovství Evropy dorostu s choceňskou účastí

V rumunské Kluži se za účasti choceňského mladšího dorostence Tomáše Křivdy koná od pátku 26. do neděle 28. června mladežnické Mistrovství Evropy 


Den 0 - čtvrtek - přípravy vrcholí
Po náročném přesunu z MČR v Jáchymově a několika trénincích v relevantních terénech v okolí Kluže se den před vypuknutím šampionátu potkává 16 českých reprezentantů s členy ostatních více jak třiceti výběrů na modelovém závodě, kde nasávají informace o terénu před páteční klasikou. Zatímco si Tom Křivda okukuje listnatý les se strmými svahy a terénními detaily ne nepodobný choceňským Dívčím dolům, jeho fanclub již v sousedním prostoru závodí v první etapě doprovodného závodu. A jde našim mladým reprezentantům příkladem, tři starty, tři medaile, to není vůbec špatné :-). Tomáš má nalosovaný start na 11:45 místního času (o hodinu více než v ČR), tak ať se mu daří! 

Den 1 - pátek - bahenní klasika
A je to tady ... Měsíce tréninků, nespočet soustředění a přípravných závodů dnes ti nejlepší dorostenci přetavili v medaile v hlavním závodě na klasické trati, ale vítězi byli všichni co zdárně dokončili závod. Po dvou dnech vytrvalých lijáků totiž na závodníky čekaly doslova bahenní lázně. Z potoků v hlubokých roklích se staly rozvodněné říčky, na cestách se spíše bruslilo a udolíčka sjížděla různými styly. Déšť navíc spíše přidával na intenzitě, než aby dle předpovědi ustupoval, závod byl hodně o morálce. Tomáš Křivda startoval ke konci závodu a začal výborně, po sérii nejlepších mezičasů byl na sedmé kontrole v téměř dvouminutovém vedení, ale pak si v druhé třetině závodu vybral slabší chvilky, ztratil 5 minut, nejvíce špatnou volbou a nejistou realizací nejdelšího postupu a propadl se na 6. místo, které již v závěru udržel a rychlými časy se přibližoval k medaili. Bohužel mu nakonec k bronzu chybělo 25 sekund. Na vítěze z Francie ztratil necelé dvě minuty. Výborný výsledek pro choceňského závodníka. Odměnou pak bylo ocenění na pódiu při večerním vyhlášení vítězů v centru Kluže.
V sobotu je na pořadu týmová soutěž štafet, ve které budou mladší dorostenci ČR s Tomem na třetím úseku patřit k spolufavoritům závodu. 

Den 2 - sobota - ovčí štafety
Druhým závodem mistrovství jsou avizované štafety, které se konají sice jen o několik kilometrů dále na jih od Kluže, ale zároveň v úplně jiném terénu a v úplně jiném počasí... Deštivé chladno střídá slunečné počasí s teplotami o deset stupňů vyššími a podmáčené hluboké listnaté lesy nahrazují otevřené ovčí pastviny s jalovcovými hustníčky a mnoha terénními detaily. Z centra závodu na vrcholu hřebenu je krásně přehledná velká část závodního prostoru. Závod mladších dorostenců se bohužel nevyvedl ani jednomu z českých reprezentantů. Tomáš Křivda na posledním třetím úseku se pokusil stáhnout ztrátu a posunout českou štafetu z osmého alespoň na pódiové šesté místo. Po vydařené úvodní časti ale chyboval a stejně jako jeho kolegové ztrácí na nejlepší okolo pěti minut a českou štafetu přivádí do cíle na sedmém místě s velkou časovou strátou na první Francouze.
V neděli bude šampionát zakončen závodem ve sprintu ve východní části sedmihradské metropole. 

Den 3 - neděle - panelákový sprint
Mistrovství bylo zakončeno v neděli 28. června sprintovým závodem, který se uskutečnil na jednom z panelákových sídlišť ve východní části Kluže. Závodu dominovaly všudypřítomné ploty živé i neživé, které jsou nedílnou součástí tohoto sídliště. Bylo tedy nutné hodně kličkovat úzkými chodníčky kolem domů a v mapě hledat cestu, kudy se ke kontrole vlastně dostat. Tomáš rozběhl závod výborně, neustále se pohyboval na medailových příčkách, ale tři chybky v druhé polovině závodu ho nakonec poslaly opět na 6. místo, pouhých 9 sekund za bronzem. I přes velmi výborné výsledky, které by před šampionátem Tom určitě bral, nakonec odjížděl z Rumunska zklamán, medaile byly na dosah .... 
Každopádně velká gratulace za dvě pódiová umístění a určitě pro Tomáše další motivace k tréninku do příštích let.

Facebook

Partneři

Autoneum CZChládek a Tintěra PardubiceIveco BusStarmon s.r.o.CHONETLESY ČRLabetaMěsto Choceň

 

Podporuje město Choceň a Pardubický kraj.

 

Back to Top