Áčkový víkend v Brdech

O prvním májovém víkendu oddíl orientačního běhu SK Praga hostil dva závody Žebříčku A a Žebříčku B-Čechy Západ v Brdech. Oba dny účastníky provázelo krásné jarní teplé počasí. Brdská vrchovina nabídla různorodý terén s kamenitými pasážemi, zbytky po dávné těžební činnosti, hůře průstupnými hustníky, ale nechyběl ani "letecký" les. Za choceňský klub se na start postavilo 21 běžců a běžkyň, když pro naše mladé polské závodníky se jednalo o nominační závody na Mistrovství Evropy dorostu.

V sobotu byla na programu netradičně krátká trať. Tratě potrápily závodníky nejen po fyzické a mapové stránce, ale u delších tratí byla velkým problémeme i samotná technika běhu, neboť pohyb v suťových pasážích s volnými kameny byl dost často o přežití než o běhu. Nejvíce se závod povedl mezi juniory Tomáši Křivdovi, který svoji trať prolétl ve velmi rychlém čase, ale bohužel se nevyvaroval malého zaváhání, které ho stálo první místo, za kterým zaostal o 20 sekund. Výborně zaběhl mezi staršími dorostenci Michal Švadlena, který obsadil  7. místo se ztrátou 23 sekund na druhé místo. Do nejlepší dvacítky se ještě v áčkových kategorií vešla juniorka Jana Semrádová (18.), mladší dorostenec Stanisław Kurzyp (18.) a starší dorostenka Kateřina Chaloupková (20.). Mezi veterány nad 45 let zvítězil Kalikst Sobczyński.

V neděli pak byla na programu klasická trať. Tratě byly mnohem rychlejší než ty sobotní a bohužel nenabízely mnoho voleb postupů. Chyby se tak dělaly zejména z nepozornosti nebo podcenění dané kontroly. Rozhodujícím faktorem pak byla fyzická připravenost závodníků, které na tratích čekalo několikeré překonávání brdských hřebenů. Mezi juniory zopakoval své druhé místo ze soboty Tomáš Křivda, když tentokrát mu k nejvyšší příčce chybělo 39 sekund. Výborně zaběhla juniorka Jana Semrádová (7. místo). Pěkná umístění v druhé desítce pak přidali starší dorostenky Katarzyna Ciesiółka (11.) a Agnieszka Mazurek (14.), starší dorostenec Michal Švadlena (11.), mladší dorostenec Stanisław Kurzyp (14.) a mezi muži si se čtrnáctikilometrovou tratí dobře poradil Ladislav Semrád (20.). Ve veteránech pak ve svých věkových kategoriích velmi dobře zabojovali Kalikst Sobczyński (2.), Pavel Švadlena (2.) a Jiří Švadlena (4.).