Choceň poprvé na Tiomile

Choceňský klub orientačního běhu se letos poprvé ve své historii zúčastnil nejslavnějších a největších štafetových závodů ve světě orientačního běhu.

Dějištěm Tiomily 2019 byly louky, lesy a pastviny severně od obce Glimåkra v oblasti Skåne na jihu Švédska. V týdnu před samotným závodem všichni nominovaní do štafety absolvovali řadu nočních i denních mapových tréninků v okolí Olofstömu (pro jižní Švédsko jsou typické dlouhé kamenné zdi táhnoucí se napříč listnatými lesy). Volné chvíle mezi tréninky byly vyplněny vařením, nakupováním, sledováním marvelovek, rybařením a koupáním v jezeře Orlunden, na jehož břehu stála naše chata. Počasí bylo po celý týden slunečné s příjemnými teplotami, až na závodní víkend se ochladilo a začalo pršet. Největším technicko-taktickým oříškem bylo nasazení závodníků na jednotlivé úseky, konečná nominace dopadla takto: Marcin Biederman, Mikolaj Krawczynski, Pavel Švadlena, Ladislav Semrád, Martin Křivda, Jan Sháněl, Michal Švadlena, Stanislaw Kurzyp, Ondřej Pešek a Vojtěch Grundman.

Marcin na prvním úseku začal velice dobře, ale později se nevyvaroval chyb a doběhl v polovině startovního pole. Poté jsme už výsledkovou listinou stoupali stále vzhůru, zasloužili se o to především Láďa na dlouhé noci a Martin a Honza na delších nočních úsecích, ale i všichni ostatní předvedli krásné sportovní výkony. Nakonec Vojta dofinišoval na slušném 87. místě z 310 startujících štafet (273 štafet dokončilo). Tiomilu vyhrál IFK Götegorg.