MS v orientačním běhu

Včera bylo v Olomouci zahájeno MS v OB pro rok 2008. Povzbudit naše reprezentanty při prvním závodě ve sprintu se vydala i minivýprava choceňských orienťáků.

14. července 2008

První den MS se velmi vydařil. Za krásného slunečného počasí se dopoledne běžela kvalifikace v Prostějově, která na rychlých tratích prověřila hlavně běžecké kvality závodníků. Závod jsme sledovali převážně v "terénu" a měli tak možnost vidět práci s mapou v plné rychlosti v podání nejlepších světových závodníků. K naší spokojenosti postoupili všichni naši do podvečerního finále. Po přesunu do Olomouce a prohlídce závodního prostoru v centru města jsme zaujali pozice na Horním náměstí, kde byl umístěn start i cíl závodu. Sprint se opravdu vydařil, probíhal v nádherném prostředí historického centra města a nedaléké botanické zahrady a i hrozící bouřka se závodu vyhnula a déšť přišel až při vyhlášení výsledků. Dramatický průběh závodu jsme měli možnost sledovat díky přímému televiznímu přenosu na velkoplošné obrazovce a vidět tak například, že nejenom členové našeho oddílu, ale i mistři světa dokáží vynechat kontrolu.
Novými mistry světa se stali Norka Anne Margrethe Hausken a Rus Andrej Chramov. Vynikající jsou i umístění našich - Dana Brožková 6., Eva Juřeníková 9., Tomáš Dlabaja 6. a Jan Procházka 7.
Šampionát pokračuje dalším programem včetně 6-ti etapového OB festivalu pro veřejnost, kde nás v kategorii H21E zastupuje Ondra Pešek. Ve čtvrtek pojedeme sledovat do Staré Vsi u Rýmařova další ze závodů MS, tentokrát na krátké trati a vyzkoušet si semifinálový závodní prostor v jedné z kategorií pro veřejnost v rámci OB festivalu. O nadcházejícím víkendu pak MS vyvrcholí sobotní klasickou tratí a nedělními štafetami ve Skřípově u Konice.

18. července 2008

Ve čtvrtek pokračovalo MS v orientačním běhu ve Staré Vsi u Rýmařova další disciplínou a to krátkou tratí (middle). Ani zde naše oddílová minivýprava nemohla chybět a stálo to za to.
Po dopolední propršené kvalifikaci, z které k naší radosti postoupili všichni čeští reprezentanti do odpoledního finále, jsme si podobný terén vyzkoušeli na trati 4. etapy OB festivalu.
Po obědě se počasí zlepšilo, přestalo pršet a i sluníčko se chvílemi ukázalo, a tak jsme mohli společně s dvěmi tisícovkami diváků sledovat skvělý, a do úplného konce napínavý, finálový závod. Na velkoplošné obrazovce jsme díky televiznímu přenosu a TracTrac systému mohli sledovat i aktuální pozice jednotlivých závodníků na trati. Závod se skvěle povedl naším reprezentantům a bylo z toho stříbro pro Michala Smolu a bronz pro Radku Brožkovou. Novými mistry světa se stali Thierry Gueorgiou z Francie a Finka Minna Kauppi.
V sobotu pokračuje MS finálovým závodem na klasické trati (long) a v neděli bude šampionát zakončen štafetami a ani zde nejsou naši reprezentanti bez šancí.

19. července 2008

Nádherné počasí a nádherná přírodní aréna ve Skřípově nedaleko Konice přivítala v sobotu dopoledne na pět tisícovek diváků na finále královské disciplíny - klasiky. Bojovalo se o ty nejprestižnější medaile z celého šampionátu a stejně jako ve čtvrteční krátké trati nevyšla česká reprezentace naprázdno.
Mezi ženami se Dana Brožková držela na všech mezičasech na druhém místě za Norkou Marianne Andersen, startujicí o dvě minuty později. Po 84 minutách a 12 kilometrech v náročném kopcovitém terénu se tak za mohutného jásotu českých fanoušků v cíli ujala vedení a všichni napjatě čekali, kdy se z lesa vynoří Norka, ta v závěru chybovala a tak mistrovský titul a historicky první zlato z klasiky zůstalo v Česku. Velmi dobře zaběhla také Eva Juřeníková, která o jedno místečko vylepšila svůj výsledek ze sprintu a obsadila osmé místo.
V mužích se velký výsledek čekal od Michala Smoly. Na prvním mezičase se po půl hodině závodu držel na medailových pozicích, ale poté, díky drobnému zranění a unávě ze čtvrtečního stříbrného závodu, se začal postupně propadat pořadím a v cíli z toho bylo "pouze" třinácté místo pět minut za vítězem, kterým se po dramatickém vyvrcholení stal poslední startující Daniel Hubmann ze Švýcarska.
Hned po květinovém vyhlášení se do stejného prostoru vydali na poslední šestou etapu účastníci OB festivalu - závodu pro veřejnost. Mezi nimi v elitní mužské kategorii i jediný zástupce choceňského klubu Ondra Pešek. Trať pro příchozí si ale vyrazili proběhnout i Michal Pátek a Jirka Švadlena.
Celý šampionát pak vyvrcholí v neděli ve stejném prostoru divácky atraktivním závodem štafet.

20. července 2008

Závěrečnými štafetami dnes ve Skřípově na Prostějovsku vyvrcholilo pětadvacáté mistrovství světa v orientačním běhu.
Mezi ženami se po famózním výkonu největší hvězdy šampionátu Minny Kauppi na posledním úseku radovaly Finky. Naše štafeta ve složení Radka Brožková, Eva Juřeníková a Dana Brožková bojovala o medaile, ale nakonec skončila na pátém místě.
Závěr štafet mužů byl poznamenán sportovní tragédií fenomenálního Francouze Thierry Gueorgiou, který suverénně běžel své zemi pro historické zlato, ale tři kontroly před cílem byl napaden bodavým hmyzem a pro prudkou alergickou reakci musel ze závodu odstoupit. Zlaté medaile tak spadly do klína výborně běžícím Britům. Česká štafeta ve složení Jan Procházka, Michal Smola a Tomáš Dlabaja obsadila výborné, ale trochu neoblíbené, čtvrté místo.

Facebook

Závody

Partneři

Autoneum CZIveco BusStarmon s.r.o.CHONETLESY ČRLabetaMěsto Choceň

 

Podporuje město Choceň a Pardubický kraj.

 

Back to Top