"Úspěšný, ale krátký”- takový byl rok 2020 pro choceňské orientační běžce

Sezóna pro orientační běžce začíná obvykle koncem měsíce března, a tak se letos, ze známých důvodů, sezóna na jaře vlastně ani nerozeběhla. Každý závod, který je v tomto sportu uspořádán, potřebuje velkou časovou dotaci na přípravu před samotným konáním akce, a proto byly všechny závody zrušeny nebo přesunuty do části podzimní. Již v létě se začaly konat tradiční vícedenní závody a vše vypadalo velmi optimisticky a nadějně.

 

Prvním velkým závodem, kde se nejlepší závodníci České republiky mohli porovnat, bylo Akademické mistrovství České republiky ve sprintu a na krátké trati. Tomáš Křivda, závodník Klubu orientačního běhu Choceň se postavil na start pouze ve sprintu a dokázal, že v této disciplíně patří k těm nejlepším. Ve velmi rychlém a napínavém závodě v Mohelnici nakonec zvítězil a pro Karlovu univerzitu, kterou v Praze studuje, získal zlatou medaili. Na krátké trati velmi dobré 10. místo vyběhl Ladislav Semrád pro Masarykovu Univerzitu Brno.  

Do podzimní sezóny se musela organizátorům vejít všechna Mistrovství ČR. A tak téměř víkend co víkend, čekala na závodníky vrcholná domácí akce, ať individuální nebo štafetová, bohužel všechno se ale odběhnout nestihlo. 

V tomto roce zahájil výborně vstup mezi mužskou elitu Tomáš Křivda. Člen reprezentačního týmu běhal loni ještě juniorské kategorie, letos se zařadil již do hlavní elitní kategorie mužů a i zde se chtěl prosadit. Povedlo se mu to hned na Mistrovství České republiky ve sprintu, které se konalo první zářijovou neděli v Hradci Králové a Tomáš zde zaběhl skvěle. Na velmi technicky obtížné trati, která vedla historickým středem města a v přilehlých parcích, vybojoval 2. místo a svou první dospělou medaili. 

O dva týdny později se běželo Mistrovství České republiky na klasické trati. Velmi náročné kopcovité tratě čekaly na závodníky v členitém skalnatém prostoru Hornosvratecké vrchoviny. Tomáš dovedl opět konkurovat těm nejlepším a obsadil sice nepopulární, ale pro něj jistě velmi cenné 4. místo, hned za trojicí nejzkušenějších orientačních běžců posledních let. 

Posledním individuálním závodem bylo Mistrovství České republiky na krátké trati. Velmi členitý skalnatý terén s množstvím pískovcových skal, kamenů a dalších detailů, prověřil závodníky dokonale. V kategorii mužů skončil Tomáš po nepovedeném závodě na 16. místě. Velmi dobře zaběhl Ladislav Semrád a umístění v první dvacítce bude určitě patřit k jeho nejlepším výsledkům v mužské elitě. V kategorii juniorů se dařilo Michalovi Švadlenovi, který vybojoval krásné 8. místo.

Závodníci neelitních kategorií si mohli v podzimní části zazávodit na mnoha oblastních akcích. Především pro žactvo byl letos nejvyšší soutěží Východočeský pohár, kam se započítávají výsledky ze všech proběhlých závodů. A i když se nakonec nestihly všechny akce uskutečnit, Klub orientačního běhu Choceň zaznamenává po delší pauze výborný výsledek v žákovské kategorii zásluhou Vojty Šimka, který vyhrál v celkovém žebříčku Východočeského poháru v orientačním běhu v kategorii H10 (chlapci 10-12 let)

 

MČR akademické - výsledky, TV reportáž

MČR sprint - výsledky, TV reportáž

MČR sprintové štafety - výsledky, TV reportáž

MČR klasická trať - výsledky, TV reportáž

MČR krátká trať - výsledky, TV reportáž

Východočeský pohár podzim 2020 - výsledky

 

tomasladavojtamisa

Facebook

Závody

Partneři

Autoneum CZIveco BusStarmon s.r.o.CHONETLESY ČRLabetaMěsto Choceň

 

Podporuje město Choceň a Pardubický kraj.

 

Back to Top