Závody v orientačním běhu po dvaceti letech znovu v Dívčích dolech

Po více než dvaceti letech se orientační běh vrátil do oblasti Dívčích dolů v Chocni, první zářijový víkend tam Klub orientačního běhu Choceň pořádal 5. a 6. závod Žebříčku B-Čechy.

Závodním prostorem pro oba závody byl lesní komplex na západ od Chocně až po pomyslnou spojnici obcí Hluboká a Újezd u Chocně. Choceňský les je na české poměry unikátní tvarem reliéfu - od Tiché Orlice stoupají strmé, až 50 m vysoké svahy, za tunýlkem je jedno centrální údolí, které je členěno na mnoho dílčích a dále se větvících údolíček. V této oblasti zvané Dívčí doly je les převážně bukový. Dále na západ a kolem Čertova dubu je les smíšený a údolí již nejsou tak hluboká, a ještě dále je terén už rovinatý s jehličnatým lesem.

V sobotu se běžel závod na klasické trati, les byl po celonočním dešti příjemně vychlazený a i v průběhu závodu několikrát zapršelo. Tratě, které připravil Ondřej Pešek, byly fyzicky náročné a nabízely i celou řadu voleb postupů, což je pro tento typ závodu žádoucí. V hlavní mužské kategorii zvítězil Marek Prášil z OK Jihlava, který téměř patnáctikilometrovou trať (měřeno vzdušnou čarou) zdolal za 97 minut, v ženách zvítězila Martina Zvěřinová z OK Lokomotiva Pardubice, když devitikilometrovou trať uběhla za 68 minut.

Stavitelem nedělní krátké tratě byl Jan Sháněl. Závod na krátké trati má být náročný na přesnou orientaci ve vysoké rychlosti, tratě mají více kontrol se změnami směru běhu a kontroly se umísťují tak, aby jejich dohledávka byla obtížná. Mužský závod byl velmi vyrovnaný, když rozdíl mezi prvním a třetím místem byl pouze 9 vteřin, nakonec se z vítězství radoval Tomáš Novotný z OK 99 Hradec Králové. Naopak v ženách si pro jasné vítězství doběhla Martina Zvěřinová a získala tak víkendový double.

Mapu pro oba závody připravil oddílový kartograf Jan Sháněl, který běhěm posledního kalendářního roku podrobně zmapoval přibližně 6 km čtverečných lesa. O tom, že odvedl skvělou práci svědčí reakce spokojených závodníků v cíli, včetně bývalého trenéra české reprezentace v orientačním běhu, Radka Novotného, který vyzdvihl zejména citlivé pojetí mapování porostů. Obou závodů se zúčastnila tisícovka závodníků a tak se tyto závody staly jednou z největších (ne-li největší) sportovních událostí v Chocni tohoto roku.

Více informace o závodech naleznete na webových stránkách zb.kobchocen.cz.

Klub orientačníh běhu Choceň děkuje všem sponzorům a partnerům za jejich podporu a zve všechny příznivce běhu na 27. ročník lesního krosu Malá cena Velké Verandy, který se uskuteční 1. prosince 2019 v Chocni na Velké Verandě.